“Rusia do të bëhet sërish e madhe”/ Paralajmëroi pushtimin e Ukrainës, kush është politikani nacionalist i mbështetur nga Putin që vdiq nga COVID-19, deklarata e tij u bë virale

Vladimir Zhirinovsky, një ultra-nacionalist veteran dhe showman i politikës ruse, parashikoi pushtimin e Ukrainës.

Ai ka humbur jetën në moshën 75-vjeçare.

Zhirinovsky, i cili udhëhoqi Partinë Liberale Demokratike të ekstremit të djathtë për 30 vjet, ishte quajtur “Trupi i Rusisë” nga disa për pikëpamjet e tij ideologjike, të cilat përfshinin kërkesat për ripushtimin e ish-republikave sovjetike dhe që vendet duke përfshirë Japoninë dhe Britaninë të goditeshin me armë nukleare.

Nekrologji-

Në dhjetor të vitit të kaluar, politikani nacionalist Vladimir Zhirinovsky bëri një parashikim në parlamentin rus.

“Në orën 4 të mëngjesit të 22 shkurtit, do të ndjeni politikën tonë të re. Do të jetë një vit kur Rusia të bëhet sërish e madhe”, paralajëmroi ai.

Fjalimi u bë viral, duke shtuar spekulimet nëse Presidenti Putin do të pushtonte Ukrainën.

Në fund, parashikimi i Zhirinovsky u duk jashtëzakonisht i saktë: pushtimi filloi vetëm dy ditë pas datës që ai kishte përmendur.

Zhirinovsky, i cili u bë një emër i njohur në Rusi dhe subjekt i një vëmendjeje të madhe globale në vitet 1990, nuk ishte kurrë i famshëm për saktësinë ose qëndrueshmërinë e asaj që tha për asgjë.

Qëllimi, për të ishte gjithmonë të tërhiqte vëmendjen. Ai ishte një shembull i asaj që u bë një fenomen i njohur: “Lideri populist që kujdeset pak për çështjet e së vërtetës, e kupton saktësisht se si të sigurojë mbulim maksimal dhe fiton një ndjekës të ashpër duke pretenduar se përfaqëson ata që ndihen të përjashtuar ose të varfër nga ndryshimi global.”

Shumë nga ata që shikuan marifetet e tij dhe dëgjuan retorikën e tij qëllimisht të egër, e panë atë thjesht si komik.

Ai premtoi vodka falas gjatë fushatës së tij për zgjedhjet presidenciale në 1991, dhe paraqitej i dehur shpesh në publik. Përmendet se u fotografua duke kërcyer në një disko në Moskë dhe përplasje të forta gjatë debateve televizive, transmeton BalkanWeb.

Ai propozoi në mënyra të ndryshme për të fryrë mbetjet radioaktive mbi shtetet baltike, për të rikthyer Alaskën nga SHBA dhe për të shpërthyer armët bërthamore në Atlantik që çuan në përmbytjen e Britanisë.

Megjithatë, të tjerë, duke dëgjuar anën e errët të disa prej shpërthimeve të tij, paralajmëruan se ai nuk duhet nënvlerësuar. Ai sugjeroi parandalimin e krimit përmes ekzekutimeve të shkurtra.

 Methode Times Prod Web Bin Dc5fbb26 B5a2 11ec 8ba8 F6bf3099f5f6

Partia e tij Liberale Demokratike, që thuhet se është krijuar me ndihmën e KGB-së, fitoi votën më të madhe – më shumë se 22 për qind – në zgjedhjet parlamentare ruse të vitit 1993.

Ai ishte veçanërisht i popullarizuar në mesin e votuesve meshkuj, duke përfshirë ish-anëtarë të shërbimeve të armatosura.

“Populli rus,” deklaroi ai, “janë bërë kombi më i poshtëruar në planet.”

Ai tha se Rusia duhet të synojë të zgjerohet në territore, duke përfshirë Finlandën dhe shtetet baltike, dhe argumentoi se Moska duhet të afirmohet drejt jugut në veçanti, duke ëndërruar për një ditë kur “ushtarët rusë mund të lajnë çizmet e tyre në ujërat e ngrohta të indianëve. Oqeani”.

Pikëpamjet dhe popullariteti i Zhirinovsky u tha se ishin përdorur nga Kremlini për të frikësuar ish-republikat sovjetike që përpiqeshin të hartonin një kurs të pavarur.

Putini, si president, filloi të përdorte gjuhën për krijimin, le të themi, të një Bashkimi Euroaziatik si një “qendër e pavarur e zhvillimit global, në vend të periferisë së Evropës apo Azisë”, gjë që i bënte jehonë llojit të retorikës që Zhirinovsky pëlqente të përdorte.

 Methode Times Prod Web Bin Dee9d908 B5a2 11ec 8ba8 F6bf3099f5f6

Detajet e jetës së Zhirinovsky shpesh mbetën të turbullta – qëllimisht të tilla nga këndvështrimi i tij, duke pasur parasysh polemika rreth prejardhjes së tij hebreje dhe marrëdhënieve me autoritetet sovjetike. Ai lindi në vitin 1946 në Almaty në Republikën Sovjetike të Kazakistanit. Nëna e tij ishte punëtore e mensës. Babai i tij, Volf Isakovich Eidelstein, ishte një avokat që punonte për një ndërmarrje që prodhonte veshje dhe këpucë. Martesa e prindërve të tij përfundoi menjëherë pasi ai lindi dhe babai i tij emigroi. Në autobiografinë e tij, Zhirinovsky pohoi se i mungonte dashuria dhe vëmendja si fëmijë. Një herë, i pyetur për kombësinë e tij, ai u përgjigj se “nëna ime është ruse ndërsa babai im është avokat”. Zhirinovsky fillimisht përdori mbiemrin e babait të tij, por besohet se ka ndryshuar në vitet 1960 duke përdorur Zhirinovsky, emri i burrit të parë të nënës së tij.

Ai studioi në Universitetin e Moskës ku mësoi gjuhë, përfshirë anglisht, gjermanisht dhe turqisht, dhe më pas punoi në Turqi si përkthyes. Në fillim të viteve 1970 ai kreu shërbimin ushtarak në Kaukaz. Pas transferimit në Moskë ai besohet se ka mbajtur punë gjysmë zyrtare në institucionet shtetërore. Nga fundi i viteve 1980 ai ishte anëtar i një grupi kulturor hebre të sponsorizuar nga shteti, ndërkohë që me sa duket ende mohonte prejardhjen e tij. Vetëm në vitin 2001 ai më në fund konfirmoi se babai i tij ishte hebre dhe më vonë vizitoi varrin e tij në Izrael.

Në fillim të viteve 1970 ai u martua me Galina Lebedeva, një avokate dhe vajza e një gjenerali në pension. Djali i tyre, Igor (tani me mbiemrin Lebedev), u bë politikan në partinë e Zhirinovsky.

Ndërsa Bashkimi Sovjetik u liberalizua nën udhëheqjen e Mikhail Gorbaçovit, Zhirinovsky filloi të shfaqte ambicie politike dhe bashkëthemeloi Partinë Liberal Demokratike në vitin 1989, partia e parë nocionalisht opozitare që u lejua. Kjo çoi në spekulime se krijimi i saj ishte drejtuar nga shërbimet e sigurisë dhe se Zhirinovsky ishte ose anëtar ose i afërt me KGB-në, pretendimet që ai mohoi.

 Methode Times Prod Web Bin E4839870 B5a4 11ec 8c29 375fe0cc1f19

Partia e tij u nda pjesërisht për shkak të akuzave të KGB-së, por Zhirinovsky krijoi versionin e tij dhe, ndërsa Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991, ai qëndroi për postin e presidentit rus. Ai fitoi 7.8 për qind të votave dhe ndikimi i tij dukej se po fitonte fuqishëm në vitin 1993, kur partia e tij ishte më e suksesshmja në zgjedhjet parlamentare, pasi ekonomia e “terapisë së shokut” varfëroi miliona njerëz, ndërsa disa me fat, shpesh përmes korrupsionit, u bënë jashtëzakonisht të pasur.

Ky ishte kulmi i suksesit të partisë, por Zhirinovsky mbeti një prezencë e zëshme. Ai dukej se gjeti një përshtatje me rritjen e hegjemonisë së Putinit, megjithëse shpesh shihej si një besnik i Kremlinit.

Në fushatën e tij të fundit presidenciale në 2018, Zhirinovsky u fotografua i ulur në një fron me dhurata nga koloneli Gaddafi dhe Saddam Hussein të ekspozuara. Në debatet televizive, në të cilat Putini refuzoi të merrte pjesë, Zhirinovsky sulmoi kandidatët e tjerë, duke nxitur reagime të furishme në një mënyrë që shihet si e dobishme për Kremlinin, duke e bërë Putinin të duket mbi luftën. Zgjedhjet u fituan në mënyrë të pashmangshme nga Putin, ndërsa Zhirinovsky doli i treti me vetëm 5.7 përqind.

Kur ishte fjala për politikën e jashtme, ai tani kishte më pak arsye për të qenë kritik. Kremlini nën Putinin po shkonte drejt atij lloji të pohimit të dhunshëm të ambicies së re ruse që, kur Zhirinovsky e propozoi atë në vitet 1990, ishte hedhur poshtë nga shumë njerëz si përçartje e çuditshme e një figure të largët përgjithmonë nga ndikimi dhe pushteti.

Vladimir Zhirinovsky, politikan rus, lindi më 25 prill 1946. Ai vdiq nga komplikimet nga Covid-19 më 6 prill 2022, në moshën 75 vjeçare, shkruan The Times.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.