Rusia do të prodhojë mbi 1,100 avionë dhe helikopterë të rinj deri në vitin 2030

Mbi 700 avionë dhe 430 helikopterë pritet të dalin nga linjat e montimit në Rusi deri në fund të dekadës, tha zëvendësministri i Transportit Igor Chalik.

“Prodhimi i më shumë se 700 avionëve dhe mbi 430 helikopterëve është planifikuar deri në vitin 2030,” tha Chalik gjatë një seance parlamentare të martën.

Zv/ministri specifikoi se avionët e lehtë Baikal dhe Il-114 janë planifikuar për prodhim së bashku me avionët kryesorë MC-21 dhe SSJ 100.

Sipas Chalik, numri i specifikuar i avionëve përkon me kërkesën në sektorin e linjave ajrore.


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.