Rusia drejt kolapsit? Sanksionet e Perëndimit godasin rëndë ekonominë e vendit

rusia drejt kolapsit sanksionet e perendimit godasin rende ekonomine e vendit

Kremlini akuzoi sot Perëndimin për një luftë ekonomike “të pashembullt” kundër Rusisë.

Me rublën që humbi 40 për qind të vlerës së saj dhe bursa e Moskës u mbyll për të nëntën ditë radhazi si rezultat i drejtpërdrejtë i pushtimit rus të Ukrainës , Dmitry Peskov, zëdhënësi i Presidentit Putin, e përshkroi situatën si të trazuar. “Ekonomia jonë po përjeton një ndikim tronditës tani dhe ka pasoja negative. Ato do të minimizohen”, u tha ai gazetarëve.

“Kjo është absolutisht e paprecedentë. Lufta ekonomike që ka nisur kundër vendit tonë nuk ka ndodhur kurrë më parë. Kështu që është shumë e vështirë të parashikosh ndonjë gjë.”

Sanksionet perëndimore si ndaj huadhënësve privatë ashtu edhe ndaj bankës qendrore të vendit e kanë sjellë sistemin financiar të Rusisë në një ndalesë dhe kanë rritur mundësinë e një kolapsi të plotë ekonomik. U deshën 80 rubla për të blerë një dollar amerikan më 23 shkurt, një ditë para fillimit të pushtimit. Sot ishte 119, pavarësisht se banka qendrore e Rusisë mori masa drastike për të ndaluar rënien, duke përfshirë dyfishimin e normave të interesit në 20 për qind.

Sanksionet kanë ngrirë një pjesë të madhe të rezervave valutore të Rusisë, por financat e shtetit janë në gjendje të mirë, me borxh të ulët dhe kur qeveria duhet të marrë hua, kreditorët e saj janë kryesisht bankat vendase, jo investitorët e huaj që mund ta braktisin atë në një krizë

Rra

Vlerësimet e ndikimit afatshkurtër në rritjen ekonomike të Rusisë ndryshojnë shumë, sepse mund të nivelizohen më shumë sanksione dhe pasojat nga lufta e Putinit mbeten ende të pasigurta. Analistët parashikojnë një rënie prej 12.5 përqind të PBB-së ruse si rezultat i luftës.

“Ekonomia e tregut ka përfunduar në Rusi,” tha Max Hess, një bashkëpunëtor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, i cili është me qendër në SHBA. “Unë nuk do të përjashtoja një kolaps total ekonomik.”

Hess tha se vendi kishte dy opsione: ose të lejonte investitorët kinezë të kapnin asetet me çmime të ulura të vendit, ose të jepte mbështetje masive shtetërore për biznesin, duke thyer efektivisht reformat 30-vjeçare të tregut të lirë. Sido që të jetë, rusët parashikohet të jenë shumë më të varfër, me shumë prej tyre që nuk kanë më para për të pushuar në Turqi apo Dubai, ose për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkolla në Perëndim.

“Një reduktim i standardeve të jetesës në nivelet e stilit Iran është ndoshta skenari optimist,” tha Hess.

Agjencia e vlerësimit Fitch uli vlerësimin e kredisë së Rusisë nga B në C dje, duke paralajmëruar se vendi së shpejti nuk do të jetë në gjendje të paguajë borxhet e tij. Në përgjigje të sanksioneve, Rusia ka ndaluar eksportin e më shumë se 200 llojeve të mallrave të prodhuara nga jashtë deri në fund të vitit dhe banka qendrore ka prezantuar një sërë masash emergjente, duke përfshirë kontrolle të ashpra të kapitalit dhe detyrimin e kompanive të përdorin 80 për qind e fitimeve për të blerë rubla, duke gjeneruar në mënyrë efektive kërkesë artificiale për monedhën ruse. Megjithatë, aftësia e bankës për të vazhduar të veprojë gjatë pezullimit të tregtimit të aksioneve për të parandaluar prishjen e tregut nuk është e pafundme.

Përpara luftës, zyrtarë të lartë ishin mburrur se, tetë vjet pas vendosjes së sanksioneve për aneksimin e Krimesë, ekonomia ruse ishte “e mbrojtur nga sanksionet”. Deri në shkurt të këtij viti, banka qendrore kishte grumbulluar rezerva valutore prej rreth 643 miliardë dollarë për të mbështetur rublën në kohë krize, por sanksionet nënkuptojnë se midis 40 dhe 50 për qind e rezervave valutore të Rusisë – të mbajtura në euro, stërlina dhe jen – janë tani i padisponueshëm.

Gjatë bisedës së mëngjesit të sotëm me gazetarët, Peskov, 54 vjeç, u detyrua të mohonte zërat se Elvira Nabiullina, 58 vjeç, guvernatorja e bankës qendrore, po planifikonte të jepte dorëheqjen.

Disa oligarkë besnikë ndaj Putinit kanë sinjalizuar pakënaqësi. “Do të kemi të paktën tre vjet krizë,” tha manjati i metaleve Oleg Deripaska në një forum biznesi në Rusinë jugore të enjten e kaluar. “Shumëzoni krizën e vitit 1998 me të paktën tre,” shtoi ai, duke iu referuar herës së fundit që Rusia dështoi në borxhet e saj. Sot Deripaska, 54 vjeç, u sanksionua nga Britania . Sergej Lavrov, 71 vjeç, ministri i jashtëm, u përpoq të hedhë poshtë problemet ekonomike të vendit të tij në një konferencë shtypi sot pas bisedimeve në Antalia të Turqisë me homologun e tij ukrainas. “Ne do të përballemi me ta. Ne kemi përballuar vështirësitë në të gjitha momentet e historisë sonë”, tha ai për efektet e sanksioneve.

Ai mbrojti “operacionin special ushtarak” të Rusisë në Ukrainë, duke fajësuar Perëndimin për luftën.

Pro

Tregtia do të bjerë dhe më pak mallra do të jenë në dispozicion për popullin rus, por një efekt anësor i rublës më të dobët është se qeveria do të fitojë më shumë në monedhën vendase për shitjen e naftës, e cila është me çmim në dollarë, duke siguruar para shtesë që mund të mbulojnë publikun. pagat dhe pensionet e sektorit.

Richard Connolly, një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara dhe autor i një libri mbi përgjigjen e Rusisë ndaj sanksioneve, vlerëson se vendi tani po merr 2.7 herë më shumë se sasia e rublave nga shitjet në krahasim me vitin 2019, veçanërisht pasi çmimet e naftës janë rritur. për shkak të krizës.

Zyrtarët amerikanë dhe britanikë kanë thënë se do të ndalojnë sasinë relativisht të vogël të naftës që importojnë nga Rusia, por vendet evropiane, shumë më të varura nga energjia ruse, janë frenuar.

Megjithatë, perspektivat afatgjata për ekonominë ruse nuk janë të mira, për arsye të qëndrueshme që i përkasin luftës: disa persona të brendshëm të favorizuar kontrollojnë kompanitë dhe sektorët kryesorë, duke rezultuar në mungesë konkurrence dhe investime të reja. Rusia ka dështuar të diversifikohet nga sektori i saj dominues i naftës dhe gazit dhe të ardhurat për frymë në vitin 2020 ishin afërsisht ato që ishin në vitin 2014.

Investitorët e huaj të tërhequr në 30 vitet që nga rënia e Bashkimit Sovjetik dhe vendet e punës që ata sollën, po shkojnë drejt derës. Të martën, për shembull, McDonald’s njoftoi se po ndalonte operacionet në Rusi dhe po mbyllte 850 restorantet e saj atje .

Me shpalljen e qeverisë ruse për shtetëzimin e aseteve të kompanive që janë tërhequr nga vendi, pak njerëz shohin një kthim të investimeve të huaja së shpejti. “Askush nuk do të investojë në Rusi për të ardhmen e parashikueshme,” tha Max Hess. “Është një çështje besimi në këtë pikë.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts