“Rusia është këtu përgjithmonë”, udhëheqësi separatist planifikon ta bëjë Mariupolin një “qytet turistik”

Kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), Denis Pushilin, ka thënë se planifikon ta kthejë Mariupolin në një qytet turistik.

“Rusia është këtu përgjithmonë dhe më në fund ju jeni në shtëpi. Tani ky është territori i Republikës Popullore të Donetskut përgjithmonë. Askush nuk do ta heqë atë nga ne,” tha Pushilin pasi mori pjesë në ngjarjet për të shënuar Ditën e Fitores.

“Ne kemi forcë, kemi mundësi, kemi mbështetjen e vendit më të bukur – Rusisë”, u tha Pushilin banorëve të Mariupolit sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS. “Detyra është të bëjmë Mariupol një qytet turistik, gjë që nuk ka qenë e mundur të bëhet më parë.”, raporton CNN.

Pushilin tha se fabrika e çelikut Azovstal, ku qëndrojnë qindra ushtarë ukrainas, kishte “ndikuar negativisht në ekologjinë e qytetit”.

“Nëse Azovstal nuk restaurohet, atëherë ne do të bëjmë një qytet turistik,” tha Pushilin, duke shpjeguar se do të krijonte vende të tjera pune dhe do të sillte të ardhura për qytetin.

Pushilin tha se DPR është “përballur me detyrën për të rifituar kontrollin mbi territoret e saj dhe më pas republika do të vendosë për të ardhmen e saj.”

“Sapo të arrijmë kufijtë kushtetues të Republikës Popullore të Donetskut, këta janë kufijtë e ish-rajonit të Donetskut, ne do të marrim vendimin… Tani detyra kryesore është të çlirojmë të gjitha tokat tona, të fillojmë rindërtimin e qyteteve”,  shtoi ai.

Më 21 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se Moska njohu sovranitetin e DPR dhe Republikës Popullore të Luhanskut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *