Rusia fton talebanët në konferencën e Afganistanit në Moskë

Rusia do të ftojë përfaqësuesit e talebanëve në bisedimet ndërkombëtare mbi Afganistanin që planifikon të presë në Moskë më 20 tetor, tha përfaqësuesi special i Presidentit Vladimir Putin për Afganistanin Zamir Kabulov.

Bisedimet do të pasojnë një samit të G20 mbi Afganistanin më 12 tetor që synon të ndihmojë vendin të shmangë një katastrofë humanitare pas marrjes së pushtetit nga talebanët në mes të gushtit.

Moska priti një konferencë ndërkombëtare mbi Afganistanin në mars, në të cilën Rusia, Shtetet e Bashkuara, Kina dhe Pakistani lëshuan një deklaratë të përbashkët duke u bërë thirrje palëve të atëhershme ndërluftuese të vendit të arrijnë një marrëveshje paqeje dhe të frenojnë dhunën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.