Rusia hakmerret ndaj Bullgarisë, i dëbon dy diplomatë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë bullgarë si shenjë hakmarrjeje ndaj një veprimi të njëjtë të Sofjes, muajin e kaluar. Bullgaria kishte dëbuar diplomatët rusë, pasi prokurorët akuzuan për spiunim gjashtë persona, përfshirë oficerë të tanishëm dhe ish-ushtarakë të inteligjencës.

Autoritetet bullgare njoftuan se kishin shkatërruar një grup spiunazhi që i dërgonte sekrete ushtarake Rusisë.

Rusia e kishte quajtur masën si të “pabazë” duke thënë se “rezervon të drejtën e hakmarrjes”.

Bullgaria ka lidhje të afërta kulturore, historike dhe ekonomike me Rusinë. Moska është partneri kryesor energjetik i Sofjes. Por, raportet ndërmjet tyre janë goditur nga disa skandale spiunimi në vitet e fundit.

Bullgaria është shtet anëtar i BE-së dhe NATO-s

Që nga tetori i vitit 2019, Sofja ka dëbuar pesë diplomatë dhe punonjës të Ambasadës Ruse të akuzuar për kryerjen e veprimtarisë së inteligjencës./rel

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *