Rusia hakmerret ndaj partisë së Johnson, mbi 200 deputetë konservatorë të sanksionuar, kryeministri: Një simbol nderi! Ata që mendojnë se është mungesë respekti…

rusia hakmerret ndaj partise se johnson mbi 200 deputete konservatore te sanksionuar kryeministri nje simbol nderi ata qe mendojne se eshte mungese respekti
rusia hakmerret ndaj partise se johnson mbi 200 deputete konservatore te sanksionuar kryeministri nje simbol nderi ata qe mendojne se eshte mungese respekti

Britani e Madhe

Rusia ka vendosur rreth 300 deputetë britanikë në listën e zezë të sanksioneve, duke i akuzuar ata për nxitjen e “histerisë rusofobike”.

Sanksionet u vendosën si përgjigje ndaj vendosjes së kufizimeve të ngjashme nga Britania ndaj 386 parlamentarëve rusë më 11 mars, tha ministria e jashtme e Moskës. Midis 287 të listave të zeza janë anëtarët e kabinetit, duke përfshirë Jacob Rees-Mogg, ministrin për mundësitë e Brexit dhe George Eustice, sekretarin e mjedisit. Lista përfshin gjithashtu Sir Lindsay Hoyle, Kryetarin e Dhomës së Komunave dhe deputetët laburist Diane Abbott dhe Barry Gardiner.

Nga 287 të sanksionuar, 213 janë nga Partia Konservatore dhe 74 janë nga Laburistët. Lista duket të jetë e vjetëruar pasi disa nga të sanksionuarit nuk janë më në parlament, duke përfshirë Dominic Grieve dhe Sir Nicholas Soames, të cilët të dy u larguan në 2019. Rusia kishte sanksionuar tashmë Boris Johnson, si dhe Dominic Raab, zëvendëskryeministrin, Liz Truss, sekretarin e jashtëm dhe Ben Ëallace, sekretarin e mbrojtjes.

Johnson tha se deputetët duhet ta konsiderojnë si nder përfshirjen në listë dhe shumë e mirëpritën përfshirjen në të.

“Unë mendoj se nuk është mungesë respekti për ata që nuk janë sanksionuar kur them se të gjithë ata 287 duhet ta konsiderojnë atë si një simbol nderi,” tha Johnson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts