Rusia i ndalon hyrjen 8 eurodeputetëve

11:30 01/05/2021

Sanksioni edhe për presidentin e PE David Sassoli, reagon BE: Nuk trembemi, veprime të papranueshme

Moska i Ă«shtĂ« kundĂ«rpĂ«rgjigjur sanksioneve tĂ« vendosura nĂ« 2 dhe 22 Mars kundĂ«r 6 shtetasve rusĂ« nga Bashkimi Evropian. PĂ«rmes njĂ« vendimi zyrtar Kremlini ndalon presidentin e Parlamentit tĂ« BE, David Sassoli dhe 7 udhĂ«heqĂ«s tĂ« tjerĂ« evropianĂ« tĂ« hyjnĂ« nĂ« Rusi. Kjo u njoftua nga Ministria e Jashtme Ruse, cituar nga agjencia Ria Novosti. NĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« BE-sĂ« vendimet e MoskĂ«s u cilĂ«suan si “tĂ« papranueshme”.

I menjĂ«hershĂ«m ka qenĂ« reagimi i BE.  Presidenti i KĂ«shillit Evropian Charles Michel, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli kanĂ« dĂ«nuar vendimin e RusisĂ« pĂ«r ndalimin e hyrjes sĂ« 8 eurodeputetĂ«ve.

“Ne dënojmë me forcë vendimin e autoriteteve ruse. Ky veprim është i papranueshëm, pa ndonjë justifikim ligjor dhe pa bazë. Ndali për të hyrë në Rusi është e qartë se është një sulm politik nga i cili nuk do të trembemi. Ne përpiqemi të godasim parlamentet sepse ato janë zëri i qytetarëve dhe kjo do të thotë që parlamenti Evropian ka e bëri të vetën, detyrën për të mbrojtur liritë themelore, për të denoncuar shkeljet e shtetit ligjor në Rusi dhe në shumë vende të botës. Ne do të vazhdojmë të argumentojmë se Alexei Navalny duhet të lirohet”, thuhet në deklaratën e BE.

Në lidhje me përgjigjet e mundshme nga BE, Sassoli tha se ai “kishte qenë në kontakt me të gjitha institucionet dhe përgjigja jonë do të jetë e përshtatshme”.

Më herët BE vendosi sanksione ndaj disa zyrtarëve rusë për arrestimin e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny, duke i bllokuar asetet dhe llogaritë e tyre bankare dhe duke u ndaluar hyrjen në vendet e Bashkimit Europain. BE këkron lirmin e Alexei Navalny nga burgu, gjë që është refuzuar nga Moska pasi e konsiderohet si ndërhyrje në punët e saj të brendshme.

Klan News

PĂ«r rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *