Rusia: Kemi prova që Ukraina kishte planifikuar sulm në Donbas

09:26 09/03/2022

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se ka dokumente sekrete që tregojnë se Ukraina po planifikonte një sulm në rajonin separatist të Donbasit të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit. Vladimir Putin e njohu Donbasin si të pavarur vetëm disa ditë para se të pushtonte Ukrainën.

Dokumentet, të publikuara nga Ministria, dyshohet se tregojnë se Kievi kishte planifikuar një sulm në rajon dhe kishte bërë përgatitje luftarake.

Megjithatë, Sky News shkruan se këto dokumente, të cilat janë në gjuhën ukrainase, nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.