Rusia kërcënon Mbretërinë e Bashkuar me sulme bërthamore/ Aleati i Putinit: “Satan 2” mund të arrijë Britaninë në vetëm 3 minuta, ndërsa Finlandën…

rusia kercenon mbreterine e bashkuar me sulme berthamore aleati i putinit satan 2 mund te arrije britanine ne vetem 3 minuta ndersa finlanden

Një aleat i afërt i Putinit kërcënoi se do të lëshonte një armë bërthamore në Britani, duke pretenduar se do të duheshin vetëm tre minuta.

Zëvendëskryetari i komitetit të mbrojtjes të Dumës, Aleksey Zhuravlyov, u mburr se në një sulm të tillë, Finlanda , e cila është gati të bashkohet me NATO -n , do të zhduket brenda dhjetë sekondave,

Kërcënimet e egra të Zhuravlyov sinjalizojnë se Rusia është tashmë e zhgënjyer nga disfatat e pësuara në Ukrainë dhe zemërim ndaj ofertës së Finlandës në NATO.

kërcënimi i tij ka ardhur pasi Rusia ndërpreu furnizimin me energji elektrike në Finlandë këtë mëngjes. Vendi nordik importon dhjetë për qind të energjisë elektrike nga Rusia.

“Nëse Finlanda dëshiron t’i bashkohet këtij blloku, atëherë qëllimi ynë është absolutisht legjitim – të vëmë në dyshim ekzistencën e këtij shteti. Kjo është logjike. Nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë shtetin tonë, është mirë: këtu është raketa Sarmat [Satan-2] për ju dhe do të ktheheni në hi bërthamor nëse mendoni se Rusia nuk duhet të ekzistojë. Finlandezët në përgjithësi duhet t’i jenë mirënjohës Rusisë për shtetësinë e tyre, për faktin që Finlanda ekziston si një vend”, tha Zhuravlyov.

Aleati i Putinit u mburr se Britania mund të sulmohej në pak më shumë se tre minuta. I pyetur nëse Rusia tani do të vendosë armët bërthamore në kufirin e saj me Finlandën, ai tha: ‘Për çfarë? Nuk kemi nevojë. Ne mund të godasim me një Sarmat nga Siberia dhe madje të arrijmë në Mbretërinë e Bashkuara.

Dhe nëse godasim nga Kaliningrad… koha e arritjes së hipersonikut është 200 sekonda.

Në kufirin finlandez nuk do të kemi armë strategjike, por të klasit Kinzhal, një që do të arrijë në Finlandë për 20 sekonda, apo edhe 10 sekonda”, tha ai.

Ai shtoi se Rusia do të forcojë masivisht forcat e saj ushtarake në krahun e saj perëndimor.

“Kjo është e natyrshme. Nëse deri më tani nuk kishim parashikuar armiqësi të mundshme nga ana e Finlandës, tani ato janë mjaft të mundshme. Dhe kjo duhet të merret parasysh, pa dyshim”, tha ai teksa shtoi se Finlanda po provokohet për t’u bashkuar me NATO-n nga SHBA dhe Britania.

Screenshot 2

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts