Rusia kërcënon se do të bllokojë YouTube

Agjencia Federale Ruse e Teknologjive të Informacionit dhe Mbikëqyrjes së Masmedias (Roskomnadzor) njoftoi se YouTube mund të bllokohet në Rusi për shkak të mbylljes së dy kanaleve në gjuhën gjermane të Russia Today (RT)/

Në një deklaratë me shkrim Roskomnadzor reagoi ndaj YouTube,  e cila mbylli të dy kanalet gjermane që i përkisnin RT-së.

Në deklaratën se i është dërguar një letër Google, pronarit të YouTube, për shkak të vendimit në fjalë thuhet se “Në letër u kërkua të rikthehet vendimi për mbylljen e kanaleve në të kundërtën YouTube mund të bllokohet në Rusi”.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se Google mund t’i nënshtrohet gjobave të ndryshme.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se ka indikacione se Google shkel ligjet ruse. “Nëse agjencitë tona përkatëse arrijnë në përfundimin se kjo është me të vërtetë shkelje e legjislacionit tonë, ne natyrisht duhet të marrim parasysh mundësinë e ndërmarrjes së veprimeve për të detyruar këtë platformë që të pajtohet me ligjet tona”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.