Rusia kërkon largimin e 1 milion emigrantëve ilegalë nga vendi

Zëvendësministri i Brendshëm rus, Aleksander Gorovoy, i kërkoi udhëheqjes së Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS) të angazhohen me banorët e tyre që banojnë ilegalisht në Rusi.

“Ka shumë nga shtetasit tuaj që janë aktualisht në territorin e vendit tim në mënyrë të paligjshme. Nëse nuk e zvogëlojmë këtë numër deri më 15 qershor, siç nënkupton dekreti presidencial, këta njerëz do të dënohen, deri në dëbimin dhe mbylljen e kufijve”, theksoi Gorovoy në një seancë plenare të Asamblesë Ndërparlamentare të CIS-së.

Më shumë se 1 milion imigrantë të paligjshëm nga vendet e CIS-it aktualisht jetojnë në Rusi, sipas Gorovoy-t.

Moratoriumi për dëbimin e imigrantëve të paligjshëm, i futur në Rusi për shkak të pandemisë, është në fuqi deri më 15 qershor.

Deri në këtë datë, imigrantët e paligjshëm mund të largohen lirisht nga Rusia dhe të mos ndëshkohen/AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.