Rusia kryen testimin e suksesshëm të raketës balistike ndërkontinentale Yars

rusia kryen testimin e suksesshem te raketes balistike nderkontinentale yars
rusia kryen testimin e suksesshem te raketes balistike nderkontinentale yars

Rusia njoftoi se kreu një testim të suksesshëm të raketës balistike ndërkontinentale Yars.

Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë tha se një raketë Yars me shumë koka luftarake të shënjestruara në mënyrë të pavarur u lëshua nga porti kozmodromi Plesetsk në zonën e testimit të raketave Kura në rajonin lindor të Kamçatkës. Distanca midis dy rajoneve i kalon 6700 km (4181 milje).

“Qëllimi i lëshimit ishte konfirmimi i karakteristikave taktike, teknike dhe të fluturimit të këtij sistemi modern raketor. Të gjitha detyrat janë kryer plotësisht,” tha ministria.

Yars është një raketë balistike ndërkontinentale e armatosur termonukleare ruse me koka të shumta të shënjestruara në mënyrë të pavarur, e aftë për të goditur objektivat në një distancë prej më shumë se 11,000 km.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts