Rusia lëshon raketa nga anijet në Detin e Zi dhe Detin Kaspik

09:51 20/03/2022

Ministria Ruse e Mbrojtjes pretendon se ka lëshuar raketa në Ukrainë nga anijet në Detin e Zi dhe Detin Kaspik këtë fundjavë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov shtoi se Rusia kishte lëshuar raketa hipersonike duke shënjestruar infrastrukturën ushtarake të Ukrainës.

“Raketat Kalibr u lëshuan nga ujërat e Detit të Zi kundër uzinës Nizhyn që riparon automjetet e blinduara ukrainase të dëmtuara në luftime,” tha Konashenkov.

“Raketa të tjera, duke përfshirë raketat hipersonike Kinzhal, u lëshuan nga Krimea për të shkatërruar një strukturë magazinimi karburanti të përdorur nga Ukraina, shtoi ai.

Moska gjithashtu pretendon se ka goditur një qendër përgatitore ushtarake ukrainase, ku ishin vendosur luftëtarët e huaj që bashkoheshin me forcat e Kievit. Ndërkohë, Rusia vazhdon të mohojë pretendimet perëndimore se po synon zonat civile./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *