Rusia mbyll misionin në NATO

17:42 18/10/2021

Vendimi i Rusisë vjen pas dëbimit të 8 zyrtarëve rusë të akuzuar për spiunazh

Rusia do të ndalojë të gjitha aktivitetet e misionit të saj diplomatik në NATO pasi aleanca e atlantikut dëboi 12 ditë më parë tetë shtetas rusë për spiunazh.

“NATO nuk Ă«shtĂ« e interesuar pĂ«r dialog tĂ« barabartĂ« dhe punĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t. NĂ«se Ă«shtĂ« kĂ«shtu, atĂ«herĂ« ne nuk e shohim tĂ« nevojshme tĂ« vazhdojmĂ« tĂ« pretendojmĂ«  se nĂ« tĂ« ardhmen mund tĂ« ndodhin ndryshim, sepse NATO tashmĂ« ka deklaruar pĂ«r pamundĂ«sinĂ« e ndryshimeve tĂ« tilla”.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se personelit në misionin ushtarak të NATO -s në Moskë do t’i hiqet akreditimi nga 1 Nëntori dhe se zyra e informacionit e aleancës në kryeqytetin rus do të mbyllet.

“PĂ«r shkak tĂ« hapave tĂ« qĂ«llimshĂ«m nga NATO, pothuajse nuk ka kushte tĂ« pĂ«rshtatshme pĂ«r aktivitetet themelore diplomatike. Dhe nĂ« pĂ«rgjigje tĂ« veprimeve tĂ« NATO -s, ne pezullojmĂ« aktivitetet e misionit tonĂ« tĂ« pĂ«rhershĂ«m nĂ« NATO, duke pĂ«rfshirĂ« punĂ«n e pĂ«rfaqĂ«suesit tonĂ« kryesor ushtarak, nga 1 NĂ«ntori, ose ndoshta  do tĂ« duhen edhe disa ditĂ« tĂ« tjera”.

Mosmarrëveshja shënon përkeqësimin e fundit në lidhjet Lindje-Perëndim që tashmë janë në nivelet më të ulëta të pas Luftës së Ftohtë.

Rusia akuzon NATO -n për aktivitet provokues pranë kufijve të saj. Në anën tjetër, Aleanca thotë se është e vendosur të forcojë sigurinë e shteteve anëtare pranë Rusisë pas aneksimit të Moskës nga Gadishulli i Krimesë nga Ukraina në vitin 2014 dhe mbështetja e separatistëve në Ukrainën Lindore.

Klan News

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.