Rusia merr vendimin, pezullon pjesëmarrjen në marrëveshjen për eksportin e produkteve nga portet e Ukrainës

rusia merr vendimin pezullon pjesemarrjen ne marreveshjen per eksportin e produkteve nga portet e ukraines
rusia merr vendimin pezullon pjesemarrjen ne marreveshjen per eksportin e produkteve nga portet e ukraines

Rusia po pezullon pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen për eksportimin e produkteve bujqësore nga portet e Ukrainës, pas sulmeve në flotën e saj në Krime, njoftoi Ministria e Mbrojtjes, sipas agjencisë TASS.

Pak minuta më parë, e njëjta agjenci transmetoi deklaratat e ministrit të Bujqësisë Dmitry Patrushev, i cili thuhet se tha se Rusia është e gatshme të furnizojë 500,000 tonë drithë për vendet e varfra në katër muajt e ardhshëm, me ndihmën e Turqisë.

Moska pretendon se vetëm 3% e eksporteve të ushqimeve nga Ukraina kanë shkuar në vendet e varfra, ndërsa gjysma e dërgesave ishin të destinuara për vendet perëndimore.

Iniciativa për drithërat e Detit të Zi u nënshkrua më 22 korrik në Turqi dhe që atëherë disa milionë tonë grurë, misër, vaj luledielli, tërshërë, kanola dhe sojë janë eksportuar nga Ukraina.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts