Rusia mobilizon një raketë balistike ndërkontinentale në detyrë luftarake

Rusia ka vendosur një raketë balistike ndërkontinentale të avancuar në detyrë luftarake, sipas agjencive ruse të lajmeve.

Raketa Sarmat – e riemëruar Satan II – ka kapacitetin të mbajë koka të shumta bërthamore.

“Kompleksi strategjik Sarmat është vënë në detyrë luftarake”, tha Yury Borisov, drejtori i përgjithshëm i korporatës shtetërore të hapësirës Roscosmos.

Rreth dy muaj pasi nisi pushtimin e Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin, tha se Sarmat “do të ofronte sigurinë e Rusisë nga kërcënimet e jashtme, dhe do të bënte të mendojnë dy herë këdo që kërcënon Rusinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts