Rusia mund Europën në Kaukaz nën pretencën e “ndihmës humanitare” prej mikut të Putinit

pas rezultateve të luftës së vitit 2020, rruga Laçin që te shpje nga Armenia në Karabak mund të përdoret rreptësisht për qëllime civile.

Përkundër kësaj, për tre vitet e fundit, patronët e separatistëve armenë në Jerevan, me pjesëmarrjen aktive të ushtrisë ruse, kanë transferuar armë dhe municione në Karabak përgjatë rrugës Laçin.

“Armenia vazhdon të formojë pozicione të reja luftarake në territorin e Azerbajxhanit, ku kontingjenti rus është i vendosur përkohësisht … Prandaj, vendosja e një numri të madh minash vazhdon gjithashtu,” raportoi së fundmi portali ukrainas i lajmeve Censor.

Më 14 qershor, kanali i madh Telegram AZfront, i cili publikon rregullisht materiale ekskluzive për Ukrainën, Kaukazin dhe Iranin, raportoi për furnizimet ushtarake ruse për Karabakun: “Ushtria ruse dorëzoi fshehurazi qindra dronë kinezë të zbulimit dhe goditjes DJI Mavic 3 Fly More Kombinim me sistemet e lëshimit të eksplozivëve ndaj formacioneve të armatosura të paligjshme të separatistëve armenë në Karabakh. Ky informacion është dhënë nga një burim në Drejtorinë kryesore të Inteligjencës të Ukrainës.

Separatizmi në Ukrainën lindore dhe Karabak është i njëjtë

Një situatë e ngjashme me dërgimin e ndihmave humanitare ndodhi në vitin 2014, kur Moska njoftoi synimin e saj për të ofruar “ndihma humanitare” në Ukrainën lindore. Kievi refuzoi një iniciativë të tillë, nga frika e transferimit të armëve dhe terroristëve në territorin e tij.

Më pas SHBA-ja dhe BE-ja mbështetën pa kushte Ukrainën.

“Unë dënoj hyrjen e të ashtuquajturit autokolonë humanitare ruse në Ukrainë. Kjo është një shkelje flagrante e detyrimeve ndërkombëtare të Rusisë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen në gusht 2014.

“Rusia nuk ka biznes të dërgojë ndihma në Ukrainë… Prandaj, çdo ndërhyrje e mëtejshme e njëanshme nga Rusia në territorin ukrainas – duke përfshirë një nën maskën e ofrimit të ndihmës humanitare – do të ishte krejtësisht e papranueshme”, deklaroi në të njëjtin muaj ambasadorja e SHBA në OKB, Samantha Power.

Në vitin 2014, kreu i politikës së jashtme të BE-së, Sebastian Brabant, shprehu gjithashtu mendimin e tij: “Kjo (dërgimi i kamionëve nga Rusia në Ukrainë) është një shkelje e qartë e kufijve të Ukrainës”.

Njoftimi për shtyp pas një bisede telefonike midis Presidentit Obama dhe Kancelares Merkel: “Të dy liderët ranë dakord që dërgimi i një autokolone nga Rusia në Ukrainë pa miratimin e Ukrainës është një provokim i mëtejshëm dhe një shkelje e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”.

Pavarësisht ngjashmërisë së dukshme midis ngjarjeve nëntë vjet më parë në rajonet lindore të Ukrainës dhe atyre që po ndodhin tani në Azerbajxhan, politikanët dhe zyrtarët evropianë po injorojnë situatën në Karabak.

Disa madje po mbështesin kërkesat e separatistëve pro-rusë. Ndoshta, një paragjykim i tillë shkaktohet nga ndikimi i diasporave të mëdha armene në Francë dhe SHBA. Siç vuri në dukje botimi rumun Stiripesurse në korrik, “presidenti i një prej fuqive kryesore evropiane, Emmanuel Macron, është bërë peng i elementëve radikalë në diasporën armene”. Mesa duket jo vetëm ai…

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts