Rusia ndaloi furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë, Kremlini hedh poshtë akuzat për shantazh: U shkaktua nga hapat e paprecedentë jomiqësorë

Kremlini ka hedhur poshtë akuzat për shantazh në masën e tij për të ndaluar furnizimin me gaz në Poloni dhe Bullgari, pasi ato refuzuan të paguanin në rubla.
“Ky nuk është shantazh,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë të rregullt.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen kishte akuzuar Rusinë për përdorimin e gazit për të “shantazhuar” bllokun, pasi Gazprom tha se ndaloi furnizimet për të dy vendet të mërkurën.

“Nevoja për kushtet që u dokumentuan në dekretin e Presidentit [Putin], që do të thotë mënyra e re e pagesës, u shkaktua nga hapat e paprecedentë jomiqësorë në ekonomi dhe sektorin financiar të ndërmarra kundër nesh nga vendet jomiqësore”, tha Peskov.

Sipas Peskov, Rusia u detyrua të kalonte në pagesa në rubla për furnizimin me gaz në Evropë për shkak të kufizimeve të reja.

“Ne kishim një sasi të konsiderueshme të rezervave tona të bllokuara, ose të ‘vjedhura’, e thënë thjesht. E gjithë kjo kërkonte një kalim në një sistem të ri pagesash,” vazhdoi Peskov.

Peskov shtoi se të gjitha kushtet e reja “u paraqitën paraprakisht në vëmendjen e blerësve”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts