Rusia ndalon hyrjen në vend për 54 shtetasit britanikë

Rusia ndaloi hyrjen për 54 shtetas britanikë, duke përfshirë edhe kryeprokurorin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

Sipas një deklarate me shkrim të Ministrisë së Jashtme, janë marrë masa në lidhje me “qëndrimin armiqësor” të qeverisë britanike ndaj Rusisë.

Në deklaratë thuhej gjithashtu se ministrja e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, Annabel Goldie, për të cilën Moska thotë se është përgjegjëse për dërgimin e municioneve thërrmuese në Ukrainë, iu ndalua hyrja në Rusi dhe se Karim Khan, kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), i cili lëshoi ​​një arrestim Urdhri për presidentin rus Vladimir Putin, u vendos në listën e sanksioneve.

Në deklaratë thuhet gjithashtu se 54 shtetasve britanikë, përfshirë disa gazetarë nga BBC, The Guardian dhe The Daily Telegraph, u ndaluan të hyjnë në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts