Rusia nuk heq dorë nga armët bërthamore në hapësirë, Putin urdhëron ndarjen e fondeve për projektin

rusia nuk heq dore nga armet berthamore ne hapesire putin urdheron ndarjen e fondeve per projektin
rusia nuk heq dore nga armet berthamore ne hapesire putin urdheron ndarjen e fondeve per projektin

Presidenti rus Vladimir Putin ka udhëzuar autoritetet e vendit që të ndajnë fonde për projekte që do të lejonin Rusinë të krijojë objekte për ruajtjen e energjisë bërthamore në hapësirë.

Në një deklaratë të mërkurën, Kremlini tha se Putin kishte urdhëruar qeverinë që të siguronte fonde për zbatimin e një projekti të quajtur Zhvillimi i Fushës Ruse të Energjisë Bërthamore në Hapësirë.

Fushata e financimit duhet të fillojë që në fillim të këtij viti dhe përpjekja e përgjithshme do të mbështetet nga Roscosmos, agjencia kombëtare e hapësirës dhe Rosatom, korporata shtetërore e energjisë.

Putin i ka kërkuar gjithashtu qeverisë t’i kushtojë vëmendje të veçantë “masave për të avancuar më tej aftësitë ekzistuese shkencore dhe teknologjike në fushën e energjisë bërthamore hapësinore”.

Në mars, Putin u tha zyrtarëve qeveritarë që t’i japin përparësi sferës hapësinore, veçanërisht kur bëhet fjalë për ndërtimin e një termocentrali bërthamor, duke vënë në dukje se Moska ka “kompetenca të mira” në këtë fushë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts