Rusia paralajmëroi të mos e nënvlerësojnë/ Pas 8 orësh bisedime, reagon SHBA: Nuk ka rrezik për pushtimin e Ukrainës, nëse…

Zyrtarët rusë kanë thënë gjatë bisedimeve të nivelit të lartë në Gjenevë se nuk kanë ndërmend të pushtojnë Ukrainën, thotë një diplomat i lartë amerikan.

Më shumë se 100,000 trupa ruse thuhet se janë vendosur përtej kufirit, duke shkaktuar frikën e një inkursioni gati tetë vjet pas aneksimit të Krimesë. Rusia paralajmëroi SHBA-në që të mos “nënvlerësojnë rreziqet” e përfshira në konfrontimin e Moskës me Perëndimin.

SHBA ka thënë se mund të ketë sanksione nëse Rusia do të sulmonte. Në një telefonatë me gazetarët pas takimit të së hënës, Zëvendës Sekretarja e Shtetit Ëendy Sherman i përshkroi bisedimet si diskutime “të sinqerta dhe të drejtpërdrejta” gjatë tetë orësh që synojnë të kuptojnë më mirë shqetësimet e sigurisë të secilës palë.

Zonja Sherman tha se delegacioni rus kishte mohuar gjithashtu planet për të pushtuar Ukrainën, duke thënë se lëvizjet e trupave ishin “manovra dhe stërvitje”.

“Por unë do të vërej se asnjë nga këto nuk i është njoftuar askujt. Është tipike që ne i njoftojmë njëri-tjetrit stërvitjet e njëri-tjetrit ku ne dhe ata mund të vërtetojmë se ata në fakt nuk kanë asnjë qëllim duke de-përshkallëzuar dhe kthyer trupat në kazerma.” shtoi ajo.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha se rusët u kishin thënë homologëve të tyre amerikanë “se të gjitha masat për stërvitjen luftarake të trupave dhe forcave kryhen brenda territorit tonë” dhe se “nuk kishte asnjë arsye për të frikësuar ndonjë skenar përshkallëzimi në këtë drejtim”.

Zonja Sherman tha se SHBA-ja kishte ngritur disa ide “paraprake” që synojnë uljen e tensioneve, duke përfshirë vendosjen e kufijve reciprok në madhësinë dhe shtrirjen e stërvitjeve ushtarake dhe negociatat për vendosjen e raketave.

Megjithatë, zonja Sherman tha se SHBA-ja po zmbrapste propozimet ruse që ishin “jo fillestare” për qeverinë amerikane, duke përfshirë kërkesën e Rusisë që NATO të angazhohet që të mos përfshijë kurrë Ukrainën në aleancë.

“Ne nuk do të lejojmë askënd të përplasë politikën e dyerve të hapura të NATO-s, e cila ka qenë gjithmonë qendrore për aleancën e NATO-s,” tha ajo.

Sipas zonjës Sherman, delegacioni amerikan u tha rusëve se çdo pushtim do të përballej me “kosto dhe pasoja të konsiderueshme përtej asaj që ata u përballën në vitin 2014”, kur Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë nga Ukraina.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com