Rusia përdor municione me fosfor në rajonin e Donetskut

rusia perdor municione me fosfor ne rajonin e donetskut
rusia perdor municione me fosfor ne rajonin e donetskut

Rusia përdor municione me fosfor, të cilat janë të ndaluara nga dokumentet ndërkombëtare, në Velyka Novosilka, rajoni Donetsk.

“Ushtria pushtuese ruse vazhdon të përdorë municione fosforike të ndaluara nga Konventa e Gjenevës në Velyka Novosilka, rajoni Donetsk,” postoi shërbimi për shtyp i Gardës Kombëtare të Ukrainës në Telegram .

Shërbimi i shtypit publikoi një video se si luftëtarët e Brigadës Dnipro u vunë nën një sulm të tillë.

Këto municione jo vetëm që djegin të gjitha gjallesat, por janë gjithashtu jashtëzakonisht helmuese për mjedisin, shtoi Garda Kombëtare.

Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare të Ukrainës raportoi se Federata Ruse po bombardonte zonat kufitare me municione fosfori.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts