Rusia përjashtohet nga Eurovision 2022

17:37 25/02/2022

Rusia është përjashtuar nga festivali evropian, Eurovisio 2022n. Lajmi është bërë i ditur nga Unioni Europian i Transmetimeve (EBU), ku deklaron se Rusisë i është ndaluar hyrja në Eurovision.

Vendimi vjen pasi transmetuesit publik në Ukrainë, Suedi, Danimarkë, Holandë, Lituani dhe Norvegji i kërkuan EBU-së që të dëbonte Rusinë.

“Përpara se të merrte këtë vendim, EBU mori kohë për t’u konsultuar me anëtarët e saj”, thuhet në deklaratën e Unionit Europian të Transmetimeve.

Shkak është bërë ndërhyrja ushtarake ruse në Ukrainë ditën e djeshme. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts