Rusia planifikoi t’u jepte banorëve të Kievit pasaporta të Bashkimit Sovjetik

11:20 11/06/2022

Rusia planifikoi t’u jepte banorëve të rajonit të Kievit pasaporta të Bashkimit Sovjetik kur zona kapej nga forcat e Kremlinit, ka pretenduar shërbimi i sigurisë i Ukrainës (SBU).

SBU ndau një sërë fotografish të asaj që thotë se janë një sasi të pasaportave të ish-Bashkimit sovjetik të gjetura pranë qytetit të Makariv.

Duke folur në Telegramin, SBU pretendoi se, sipas inteligjencës, forcat ruse planifikonin të krijonin një administratë pushtimi dhe të organizonin një pseudo-referendum për të shpallur një republikë lokale.

Moska donte të regjistronte të gjithë banorët dhe të jepte me forcë pasaportat e Bashkimit Sovjetik në këmbim të dokumenteve ukrainase, të paktën për herë të parë përpara se të lëshoheshin dokumentet ruse, pretendoi SBU./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com