Rusia planifikon të prodhojë mbi 32,000 dronë çdo vit deri në 2030

rusia planifikon te prodhoje mbi 32000 drone cdo vit deri ne 2030

Rusia planifikon të prodhojë më shumë se 32,000 dronë çdo vit deri në vitin 2030 dhe që prodhuesit vendas të zënë 70% të tregut, njoftoi zëvendëskryeministri i parë Andrei Belousov.

Dronët janë përdorur gjerësisht nga Moska dhe Kievi që nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit 2022 dhe të dyja palët po rrisin ndjeshëm prodhimin ushtarak ndërsa lufta zvarritet.

“Vëllimi vjetor i prodhimit të mjeteve ajrore pa pilot (UAV) duke përjashtuar UAV-të, është planifikuar në 32,500 njësi,” tha Belousov. “Kjo është pothuajse tre herë më e lartë se vëllimet aktuale të prodhimit.

“Në të njëjtën kohë, është planifikuar që pjesa e UAV-ve ruse të përbëjë 70% të tregut në këtë lloj UAV.”

Moska ka përdorur pajisjen me prodhim të lirë, dronët Shahed të prodhuar nga Irani, të njohur në Ukrainë për motorët e tyre të zhurmshëm me benzinë, gjithnjë e më shpesh në sulmet ajrore në infrastrukturën ukrainase shumë prapa vijave të frontit të luftës në lindje dhe jug të vendit.

Rusia do të financojë projektin kombëtar për UAV-të me 696 miliardë rubla (7.66 miliardë dollarë) deri në vitin 2030, tha Belousov dhe do të publikojë më shumë detaje këtë muaj. Vitin e kaluar Presidenti Vladimir Putin tha se UAV-të mund të përdoren pothuajse në të gjitha industritë, jo vetëm në ushtri.

Dronët rusë fillimisht ngatërruan Mbrojtjet ajrore ukrainase pasi ishin më të vështira për t’u zbuluar se raketat, ndërsa rrëzimi i dronëve të lirë me raketa të shtrenjta të mbrojtjes ajrore nuk ishte strategjia më ekonomike.

Ukraina, ndërkohë, ka përdorur intensivisht dronët FPV,dronë të vegjël të destinuar fillimisht për civilë personalë përdorim, por i modifikuar për fushën e betejës si një opsion i lirë, por efektiv për zbulimin dhe sulmet, një taktikë që Rusia ka kopjuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts