“Rusia po dështon me të gjitha ambiciet që kishte”, Britania: 50 mijë ushtarë të Putinit janë vrarë ose plagosur

rusia po deshton me te gjitha ambiciet qe kishte britania 50 mije ushtare te putinit jane vrare ose plagosur
rusia po deshton me te gjitha ambiciet qe kishte britania 50 mije ushtare te putinit jane vrare ose plagosur

Shefi i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar: 50,000 ushtarë rusë ose kanë vdekur ose janë plagosur

Rusia ka humbur më shumë se 30% të efektivitetit të saj luftarak tokësor, tha Admirali Sir Tony Radakin, shefi i shtabit të mbrojtjes për MB, në emisionin e mëngjesit të së dielës në BBC One.

Për shkak të kësaj, ushtria e Ukrainës “absolutisht” beson se do ta fitojë luftën, raporton PA Media.

“Ata janë absolutisht të qartë se planifikojnë të rivendosin të gjithë territorin e tyre përsa i përket Ukrainës dhe shohin një Rusi që po lufton, një Rusi që ne vlerësojmë se ka humbur më shumë se 30% të efektivitetit të saj luftarak tokësor.

“Ajo që në fakt do të thotë është 50,000 ushtarë rusë që ose kanë vdekur ose janë plagosur në këtë konflikt, gati 1,700 tanke ruse të shkatërruara, gati 4,000 automjete të blinduara luftarake që i përkasin Rusisë të shkatërruara.

“Rusia e filloi këtë pushtim me ambicien për të marrë të gjithë Ukrainën, Rusia kishte ambicien të merrte qytetet në 30 ditët e para, Rusia kishte ambicien për të krijuar thyerje dhe për të ushtruar presion ndaj NATO-s – kjo është Rusia si një sfidë për Rendi botëror, Rusia po dështon në të gjitha ato ambicie, Rusia është një komb më i zvogëluar se sa ishte në fillim të shkurtit.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts