“Rusia po kërcënohet”/ Putin paralajmëron SHBA: Ne do t’u përgjigjemi atyre që përpiqen të prishin ekuilibrin e mbrojtjes

Rusia do t’i përgjigjet përpjekjeve të vendeve të tjera për të prishur “ekuilibrin strategjik”, tha sot presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sistemit global të mbrojtjes raketore që po zhvillohet nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Rusia shqetësohet se një mbrojtje efektive raketore do t’i lejojë kundërshtarët e saj perëndimorë të braktisin doktrinën e mbrojtjes së ndërsjellë që për dekada i ka penguar superfuqitë bërthamore të sulmojnë njëra-tjetrën.

“Ne e dimë shumë mirë se disa nga homologët tanë të huaj nuk do të ndalojnë së përpjekuri për të prishur këtë ekuilibër.Ne nuk mund t’i injorojmë këto kërcënime ndaj sigurisë së Rusisë dhe ne do t’u përgjigjemi atyre në mënyrë të përshtatshme” tha Putin.

Presidenti rus, duke iu referuar pranisë së një luftanijeje amerikane të Flotës së 6-të në Detin e Zi, tha se pjesëmarrja e anijes komanduese të marinës amerikane Mount Ëhitney në stërvitjet e NATO-s në Detin e Zi është pjesë e një tendence për një aktivitet më të madh ushtarak perëndimor. afër kufirit, Rusia.

“Ne mund ta shohim atë me dylbi ose përmes pamjeve të sistemeve tona të mbrojtjes,” tha ai.

Në të njëjtën kohë, presidenti rus theksoi se sistemi i mbrojtjes së hapësirës ajrore duhet të përmirësohet më tej. “Kjo kërkohet nga situata e përgjithshme politike, duke përfshirë aktivitetin në rritje të aviacionit të NATO-s pranë Rusisë, paraqitjen në rajonin Baltik dhe Detin e Zi të anijeve raketore të drejtuara të Aleancës.”

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.