Rusia regjistron më shumë se 231,000 njerëz në ushtri këtë vit

Rusia ka regjistruar më shumë se 231,000 njerëz në ushtrinë e vendit në vitin 2023, tha një zyrtar i lartë qeveritar.

“Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, nga 1 janari deri më 3 gusht, … më shumë se 231,000 njerëz u pranuan për shërbim me kontratë,” tha Dmitry Medvedev, i cili është një ish-president dhe tani shërben si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, gjatë një takim për çështje që lidhen me personelin ushtarak.

Medvedev tha se detyra e tyre vazhdon të jetë ta bëjnë shërbimin e kontratës “sa më prestigjioz të jetë e mundur”.

Më 21 shtator të vitit të kaluar, presidenti Vladimir Putin shpalli mobilizim të pjesshëm në Rusi për të përfshirë deri në 300,000 njerëz nga mosha 18 deri në 50 vjeç në ushtrinë e vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts