Rusia rrit presionin ndaj Ukrainës, Putin urdhëron rritjen e prodhimit të dronëve ushtarakë

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar shefin e konglomeratit shtetëror të mbrojtjes të rrisë prodhimin e dronëve sulmues gjatë një takimi ditën e sotme.

Në pamjet e transmetuara nga takimi, Putin shihet duke iu drejtuar kreut organizatës, Sergei Chemezov dhe duke i kërkuar që të rritet prodhimi i modeleve ruse të dronëve si Kub dhe Lancet.

Në një deklaratë të veçantë, Chemezov zbuloi se do të fillojë prodhimin e aeroplanëve të pasagjerëve MC-21 deri në vitin e ardhshëm.

Putin nga ana tjetër theksoi se prodhuesit rusë tani mund të zënë një hendek në treg pasi kompanitë e huaja tërhiqen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts