Rusia shkurton më tej flukset e gazit

19:51 27/07/2022

Gazprom i uli furnizimet deri në 1/5, plani i BE për kursim gazi nxjerr në pah frikën e vendeve për të mbushur magazinat

Rusia dërgoi më pak gaz në Europë pas vendimit për t’i shkurtuar furnizimet deri në 1/5. Mosmarrëveshja energjetike midis Moskës dhe Bashkimit Europian do ta bëjë më të vështirë dhe më të kushtueshme për bllokun mbushjen e magazinave para dimrit.

Vendet e BE miratuan një plan emergjence për të frenuar kërkesën për gaz pas arritjes së marrëveshjeve kompromisi për të kufizuar shkurtimet për disa vende, duke shpresuar se konsumi më i ulët do të lehtësojë ndikimin në rast se Moska ndalon furnizimet krejtësisht. 

Plani nxjerr në pah frikën se vendet nuk do të jenë në gjendje të përmbushin objektivat për të rimbushur magazinimin dhe se rritja e brishtë ekonomike e Europës mund të marrë një goditje tjetër nëse gazi do të duhet të racionalizohet. 

Analistët e Bankës Mbretërore të Kanadasë thanë se plani mund të ndihmojë Europën të kalojë dimrin me kusht që flukset e gazit nga Rusia të jenë me kapacitet 20-50%.  Brukseli ka akuzuar Rusinë për përdorimin e energjisë si një armë për të shantazhuar bllokun.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Gazprom po furnizonte sa më shumë gaz në Europë që të ishte e mundur, duke shtuar se çështjet teknike të shkaktuara nga sanksionet me pajisjet po e pengonin atë të eksportonte më shumë. Flukset përmes Nord Stream 1 ranë në 14.4 milionë kilovat në orë, tashmë vetëm 40% e kapacitetit normal. Rënia vjen më pak se një javë pasi tubacioni rifilloi pas një periudhe të planifikuar mirëmbajtjeje 10-ditore.

Politikanët europianë kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur Rusia mund të ndalojë plotësisht rrjedhat e gazit këtë dimër, gjë që do ta çonte Gjermaninë në recesion dhe do të bënte që çmimet për konsumatorët dhe industrinë të rriteshin edhe më tej.

Megjithatë, grupet gjermane të industrisë paralajmëruan se kompanitë mund të mos kenë zgjidhje tjetër veçse të kursejnë. Gjermania është aktualisht në fazën 2 të një plani emergjent të gazit, me fazën përfundimtare që do të fillojë pasi racionimi nuk mund të shmanget më.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *