Rusia siguron prodhimin e Sputnik V në Itali

23:00 09/03/2021

Kompania do të nisë punën në Korrik dhe deri në fund të vitit do të sigurohen 10 milionë doza

Firma italo-zvicerane Adienne Pharma & Biotech ka nënshkruar një marrëveshje strategjike për të prodhuar vaksinën ruse Sputnik V në Itali.

MarrĂ«veshja me fondin sovran tĂ« pasurisĂ« ruse RDIF Ă«shtĂ« marrĂ«veshja e parĂ« evropiane e prodhimit pĂ«r vaksinĂ«n. Sipas Politico ky vendim erdhi pas aprovimit nga rregullatorĂ«t e brendshĂ«m italian si dhe pas zotimit tĂ« kryeministrit Italian Mario Draghi pĂ«r tĂ« pĂ«rshpejtuar fushatĂ«n e vaksinimit.

Kompania do të jetë në gjendje të fillojë prodhimin në Korrik dhe të prodhojë 10 milionë doza në fund të vitit. Prodhimi do të zhvillohet në një vend afër Milanos, në Lombardi.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka deklaruar pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« se do tĂ« marrĂ« nĂ« rishikim vaksinĂ«n ruse “Sputnik V”. Rregullatori evropian i barnave ka argumentuar se Sputink V prodhon  antitrupa dhe qelizave imune qĂ« parandalojnĂ« koronavirusin dhe mund tĂ« ndihmojnĂ« nĂ« mbrojtjen e njerĂ«zve dhe parandaluar infektimin e tyre me COVID-19.

Hungaria dhe Sllovakia kanĂ« filluar tĂ« marrin doza tĂ« vaksinĂ«s pa pritur miratimin e EMA. Fondi rus ka deklaruar se marrĂ«veshja rezultoi nga njĂ« seri takimesh qĂ« ajo organizoi duke filluar nĂ« tetor, pasi kĂ«rkonte tĂ« gjente njĂ« partner pĂ«r tĂ« prodhuar doza tĂ« vaksinĂ«s ruse.

Sipas gazetĂ«s Il Messaggero, ministri italian i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Roberto Speranza ka thĂ«nĂ« se ai nuk Ă«shtĂ« kundĂ«r pĂ«rdorimit tĂ« Sputnik pĂ«r sa kohĂ« qĂ« merr rekomandimin e EMA.

Vaksina ruse ka marrë një vëmendje shumë të madhe kohët e fundit. Revista shkencore Lancet e konsideron këtë vaksinë si ndër më të mirat deri më tani për nga mënyra sesi është krijuar.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *