Rusia sulm ajror me dronë, Ukraina rrëzon 24 prej tyre: Duan të shkatërrojnë portin dhe infrastrukturën

rusia sulm ajror me drone ukraina rrezon 24 prej tyre duan te shkaterrojne portin dhe infrastrukturen

Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi 24 nga 29 dronët rusë të nisur në territorin e saj gjatë natës, tha shtabi i përgjithshëm ukrainas.

Në një deklaratë, forcat ajrore të Ukrainës thanë: “Armiku vazhdon përpjekjet e tij për të shkatërruar portin dhe infrastrukturën tjetër të jugut, po terrorizon edhe rajonet qendrore”.

Forcat ajrore thanë se dronët u shkatërruan mbi rajonet jugore të Odesa dhe Mykolaiv, si dhe në rajonin qendror Kirohovrad.

Ata thanë gjithashtu se një strukturë e paspecifikuar infrastrukture u godit në rajonin e Kirovohrad dhe zjarri që rezultoi ishte kontrolluar.

Nuk kishte asnjë informacion për viktima.
Dje, Rusia tha se ka rrëzuar 31 dronë të lëshuar nga Kievi gjatë natës mbi rajonet e Belgorod, Bryansk dhe Kursk në kufi me Ukrainën.

Më vete, forcat ukrainase qëlluan me municione thërrmuese në disa fshatra në Bryansk, pretendoi dje Alexander Bogomaz, guvernatori rajonal.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts