Rusia sulmon Khersonin, dhjetëra të plagosur, mes tyre një grua e re me foshnjën 9 muajsh

rusia sulmon khersonin dhjetera te plagosur mes tyre nje grua e re me foshnjen 9 muajsh

Dhjetëra persona janë plagosur pas një sulmi rus në rajonin jugor ukrainas të Khersonit më 8 tetor. Guvernatori rajonal tha se në mesin e të plagosurve është një grua 27-vjeçare dhe foshnja e saj nëntë muajshe.

“Rajoni i Hersonit përjetoi edhe një natë të tmerrshme”, shkroi në Telegram guvernatori Oleksandr Prokudin.

Ndërkaq, hetuesit lokalë dhe të Kombeve të Bashkuara po kryejnë hetime për sulmin me raketa të kryer nga Rusia në fshatin Hroza të Kharkivit, ku u vranë mbi 50 persona.

Hetuesit kanë dhënë një vlerësim preliminar në të cilin thuhet se pothuajse të gjithë të vrarët ishin civilë, është thënë në një deklaratë të OKB-së dërguar Associated Press.

“Sipas bisedave me banorët lokalë dhe me të mbijetuarit, pothuajse të gjithë të vrarët ishin civilë dhe se vetë caku, një fshat i populluar ku ka kafene dhe dyqane, po ashtu ishte cak civil”, tha Danielle Bell, që udhëhoqi ekipin që vizitoi Hrozën në tetor.

Moska mohon se gjatë pushtimit të Ukrainës shënjestron caqet civile. Këtë qëndrim Rusia e përsëriti edhe më 6 tetor, në përgjigje për sulmin në Hroza.

Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase në buletinin më 8 tetor tha se forcat e tij po bënin përparim të ngadaltë në zonat e Melitopolit në jug, dhe në Bahmut në lindje. Po ashtu, shtabi raportoi për “sukses të pjesshëm në verilindje të Andrijivkës” në rajonin e Donjeckut, që gjendet më pak se 10 kilometra nga Bahmuti.

Sipas ushtrisë ukrainase gjatë 24 orëve të fundit ushtria ruse ka gjuajtur tetë raketa dhe ka kryer 34 sulme ajrore. Po ashtu, forcat ruse kanë kryer 37 sulme me sisteme raketore si ndaj pozicioneve të trupave ruse, por edhe ndaj caqeve civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts