Rusia teston me sukses raketën hipersonike

19:20 20/07/2021

Moska ka nĂ« plan tĂ« pĂ«rshtasĂ« sistemin e raketave “Tsirkon” nĂ« nĂ«ndetĂ«set e saj dhe anijet sipĂ«rfaqĂ«sore

Rusia ka testuar me sukses njĂ« raketĂ« hipersonike tĂ« quajtur “Tsirkon” (Zircon), njĂ« armĂ« qĂ« Presidenti Vladimir Putin e ka shpallur si pjesĂ« e njĂ« brezi tĂ« ri tĂ« sistemeve raketore.

Sipas njoftimit për shtyp, raketa u qëllua nga admiral Gorshkov nga një anije luftarake të vendosur në Detin e Bardhë. Ajo udhëtoi rreth shtatë herë me shpejtësinë e zërit përpara se të godiste tokën në vijën bregdetare të Detit Barenc më shumë se 350 km larg.

Disa ekspertĂ« perĂ«ndimorĂ« kanĂ« vĂ«nĂ« nĂ« pikĂ«pyetje se sa e pĂ«rparuar Ă«shtĂ« gjenerata e re e armĂ«ve e RusisĂ«, ndĂ«rsa kanĂ« hulumtuar qĂ« kombinimi i shpejtĂ«sisĂ«, manovrueshmĂ«risĂ« dhe lartĂ«sisĂ« sĂ« raketave hipersonike i bĂ«n ato tĂ« vĂ«shtira pĂ«r t’u gjurmuar dhe pĂ«rgjuar.

Rusia ka nĂ« plan tĂ« pĂ«rshtasĂ« sistemin e raketave “Tsirkon” nĂ« nĂ«ndetĂ«set e saj dhe anijet sipĂ«rfaqĂ«sore. Putini njoftoi njĂ« sĂ«rĂ« armĂ«sh tĂ« reja hipersonike nĂ« 2018 nĂ« njĂ« nga fjalimet e tij duke thĂ«nĂ« se ato mund tĂ« godisnin pothuajse çdo pikĂ« nĂ« botĂ«.

NĂ« vitin  2019, ai kĂ«rcĂ«noi se do tĂ« vendoste raketa hipersonike nĂ« anije dhe nĂ«ndetĂ«se qĂ« mund tĂ« fshiheshin jashtĂ« ujĂ«rave territoriale tĂ« SHBA nĂ«se Shtetet e Bashkuara lĂ«viznin pĂ«r tĂ« vendosur armĂ« bĂ«rthamore me rreze tĂ« mesme nĂ« EvropĂ«. Uashingtoni nuk ka vendosur raketa tĂ« tilla nĂ« EvropĂ«, por Moska Ă«shtĂ« e shqetĂ«suar se mund tĂ« ndodhĂ«.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *