Rusia teston raketa supersonike

19:00 27/12/2021

Sipas presidentit Vladimir Putin Rusia testoi me sukses disa armë super moderne të teknologjisë supersonike. Shefi i Kremlinit flet për një hap të rëndësishëm për forcimin e sigurisë së Rusisë.

Provat kaluan “me sukses dhe pa gabime”, tha Presidenti Vladimir Putin nĂ« njĂ« fjalim televiziv. PĂ«r RusinĂ« kjo Ă«shtĂ« “njĂ« ngjarje e madhe dhe njĂ« hap i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r forcimin e sigurisĂ« ruse dhe pĂ«rmirĂ«simin e aftĂ«sive tĂ« saj mbrojtĂ«se”. Putini e sheh vendin e tij tĂ« kĂ«rcĂ«nuar kryesisht nga prania e NATO-s nĂ« kufijtĂ« e perĂ«ndimorĂ« tĂ« RusisĂ«.

GarĂ« armatimesh 

PĂ«r shkak tĂ« tensioneve tĂ« vazhdueshme me perĂ«ndimin udhĂ«heqja e MoskĂ«s ka shtuar ndjeshĂ«m vitet e fundit arsenalin e saj ushtarak. Putin njoftoi pĂ«r zhvillimin e raketĂ«s supersonike Zircon nĂ« shkurt tĂ« vitit 2019. NĂ« atĂ« kohĂ« ai tha se raketa, me njĂ« rreze veprimi prej 1000 kilometrash, mund tĂ« arrijĂ« nĂ«ntĂ« herĂ« shpejtĂ«sinĂ« e zĂ«rit. Raketa u testua pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« tetor tĂ« vitit 2020. Putini i quan raketat supersonike ruse si “tĂ« pathyeshme”.

Deri tani janĂ« zhvilluar disa prova me raketĂ«n Zirkon, si mbiujore nga fregata “Admiral Gorshkov” dhe nĂ«nujore nga nĂ«ndetĂ«sja “Severodvinsk”. MegjithatĂ« deri tani Rusia nuk ka njoftuar pĂ«r prova me disa raketa Zirkon nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«.

Sistemet e mbrojtjes nga raketat pa vlerë

Raketat supersonike mund tĂ« arrijnĂ« shpejtĂ«si deri pesĂ« herĂ« mĂ« tĂ« larta se shpejtĂ«sia e zĂ«rit dhe mund tĂ« manovrohen gjatĂ« fluturimit. Ato mund tĂ« ndryshojnĂ« lartĂ«sinĂ« e tyre nĂ« atmosferĂ« dhe tĂ« lĂ«vizin nĂ« trajektore tĂ« paparashikueshme. KĂ«to raketa janĂ« tĂ« vĂ«shtira pĂ«r t’u dalluar nga sistemet konvencionale tĂ« mbrojtjes kundĂ«rajrore dhe vĂ«shtirĂ« se mund tĂ« pĂ«rgjohen, pasi objektivi i tyre dihet vetĂ«m nĂ« momentin e fundit.

PĂ«r zhvillimin e raketave supersonike ka shpĂ«rthyer njĂ« garĂ« e re armatimi mes SHBA-sĂ«, RusisĂ« dhe KinĂ«s. Edhe Koreja e Veriut si dhe tĂ« paktĂ«n katĂ«r vende tĂ« tjera po punojnĂ« gjithashtu pĂ«r prodhimin e armĂ«ve me teknologji supersonike./DW

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.