Rusia “tregon muskujt”, nëndetëset bërthamore zhvillojnë stërvitje ushtarake pranë kufirit me SHBA-të

Nëndetëset bërthamore ruse lëshuan raketa lundrimi në Arktik të premten si pjesë e stërvitjeve ushtarake për të testuar gatishmërinë e Moskës për një konflikt të mundshëm në ujërat e saj veriore, tha Ministria e Mbrojtjes.

Stërvitjet, të quajtura Umka-2022, u zhvilluan në Detin Chukchi, një hapësirë e Oqeanit Arktik që ndan Rusinë nga Alaska.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të premten se dy nëndetëse me energji bërthamore lëshuan raketa lundruese nga deti Chukchi, duke goditur objektivat në një distancë prej 250 miljesh.

Ministria ruse publikoi një video në rrjetet sociale, e cila tregonte se raketat po lëshoheshin nga anijet e vendosura në pika të Detit Verior.

Sakaq, Moska ka vazhduar një program stërvitjesh ushtarake të profilit të lartë edhe pse pjesa më e madhe e forcave të saj tokësore janë të angazhuara në luftën në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts