Rusia vendos ndalimin e përkohshëm të eksporteve të naftës dhe gazit, ja cilat vende cenohen

Qeveria ruse ka vendosur një “kufizim të përkohshëm” në eksportin e gazit dhe naftës në një përpjekje për të stabilizuar tregun e brendshëm, deklaron Kremlini.

Ndalimi u njoftua dhe hyri në fuqi sot, sipas një dekreti të publikuar në faqen e internetit të qeverisë ruse. Ndalimi nuk shtrihet në eksportet në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik, anëtar i të cilit është Rusia, së bashku me Bjellorusinë, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Armeninë, as nuk zbatohet për territoret e diskutueshme të Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë.

Lcimg 3aeb9f56 B2aa 47a7 865e Ab4f2792148d
Lcimg 3aeb9f56 B2aa 47a7 865e Ab4f2792148d

Kufizimi do të bëjë të mundur shtypjen e “eksporteve gri” (deomethënë përmes kanaleve të shpërndarjes të paautorizuara nga Rusia), të ngopur tregun e brendshëm dhe gjithashtu mund të çojë në një ulje shtesë të çmimeve, tha ministria ruse e energjisë për median shtetërore. Çmimet e benzinës dhe të naftës arritën nivelet rekord javën e kaluar, por kanë filluar të stabilizohen pasi disa ministra lanë të kuptohet për veprime drastike në fillim të kësaj jave.

“Pas shpalljes së një kufizimi të përkohshëm të eksporteve, benzina në bursë ra në çmim me 4.0-5.7%, nafta me më shumë se 2%,”, raportoi TASS.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts