Rutte: Holanda do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të fitojë luftën

Holanda do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën jo vetëm të mbrohet, por edhe të fitojë luftën.

“Ukraina e ka mbajtur veten kundër pushtimit barbar të Rusisë për gati një vit. Muajt ​​në vazhdim janë vendimtarë. Sapo fola me Presidentin Zelensky dhe e sigurova se Holanda do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën jo vetëm të mbrohet, por edhe të fitojë luftën”, shkroi kryeministri i Holandës Mark Rutte në Twitter .

Siç raportohet, Holanda do të ndajë 2.5 miliardë euro për të mbështetur Ukrainën në vitin 2023.

Holanda tashmë i ka ofruar Ukrainës ndihmë sigurie në shumën prej gati 1 miliard euro.

Holanda do të dërgojë gjithashtu pajisje të rënda ushtarake në Ukrainë. Kostoja totale e paketës së ardhshme të ndihmës është 120 milionë euro, nga të cilat 45 milionë euro janë ndarë për tanket T-72.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts