Sa orë duhet të flemë për të qenë të shëndetshëm? Ja çfarë tregon studimi

sa ore duhet te fleme per te qene te shendetshem ja cfare tregon studimi

Një studim shkencor i kryer në Spanjë tregon se sa pak orë gjumë ndikojnë në shëndetin, veçanërisht duke iu referuar atyre që flenë më pak se gjashtë orë në natë.

ores-ypnou-640x360

Sipas studimit, pak gjumë, veçanërisht nëse është i cilësisë së dobët, rrit rrezikun e aterosklerozës, grumbullimit të pllakave brenda arterieve që i shkakton ato të ngushtohen.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se mungesa e gjumit rrit disa faktorë rreziku kardiovaskular, duke përfshirë nivelet e sheqerit në gjak, stresin, inflamacionin dhe obezitetin.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. José Ordovas i Qendrës Kombëtare të Kërkimeve Kardiovaskulare në Madrid dhe Universitetit Tufts në SHBA, të cilët botuan në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, analizuan të dhënat për gati 4000 njerëz me një moshë mesatare 46 vjeç (pa histori kardiake dhe dy të tretat meshkuj). Pasi u ndanë në grupe sipas kohëzgjatjes së gjumit, ata iu nënshtruan testeve të ndryshme (ekografi, skanim i zemrës etj.).

Ai zbuloi se ata që flinin më pak se gjashtë orë kishin mesatarisht 27% më shumë gjasa të kishin aterosklerozë sesa ata që flinin shtatë deri në tetë orë. Në veçanti, ata që flinin keq kishin 34% më shumë gjasa të kishin aterosklerozë sesa ata që flinin mirë dhe thellë.

Cilësia e gjumit varet nga sa herë zgjohet një person gjatë natës dhe sa i lëvizshëm dhe i shqetësuar është para gjumit, raporton APE-MPE.

Studiuesit theksuan se “është e rëndësishme të kuptojmë se më pak gjumë, por me cilësi të mirë, mund të kompensojë efektet e dëmshme të kohëzgjatjes më të shkurtër”.

Për më tepër, u gjetën prova se gjumi më shumë se tetë orë në ditë mund të shoqërohet gjithashtu me një gjasë të shtuar për aterosklerozë. Gjithashtu u zbulua se ata që flenë pak dhe dobët, konsumojnë më shumë alkool dhe kafe.

Studiuesit raportuan se “për shkak të alkoolit, njeriu ka më shumë gjasa të zgjohet pas një periudhe të shkurtër gjumi dhe më pas të ketë probleme për t’u rikthyer në gjumë, por edhe nëse bie në gjumë, nuk do të jetë një gjumë i mirë i natës”.

Sa i përket kafesë, ata raportuan se nëse dikush, Në varësi të ADN-së së tij, e metabolizon shpejt kafeinën, nuk do ta ketë problem të flejë, por nëse ka një metabolizëm të ngadaltë, atëherë kafeina do të ndikojë negativisht në gjumin e tyre.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts