Sa ukrainas kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe ku kanë shkuar?

Dhjetë milionë njerëz tani kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Ukrainë për shkak të pushtimit rus, thotë Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

3.5 milionë njerëz që janë larguar për në vendet fqinje, 6.5 milionë të tjerë mendohet se janë të zhvendosur brenda vetë vendit të shkatërruar nga lufta.

Shifra e OKB-së bazohet në hulumtimin e Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) të kryer midis 9 dhe 16 marsit.

Gati 30% kishin ardhur nga Kievi, më shumë se 36% kishin ikur nga lindja e Ukrainës dhe 20% kishin ardhur nga veriu.

Gati 40% ishin tani në perëndim të Ukrainës, me më pak se 3% në Kiev.

Vetëm 5% kishin lënë shtëpitë e tyre në pritje të pushtimit, me shumicën dërrmuese të arratisjes ose në fillim të luftës ose kur ajo arriti në zonën e tyre.

IOM vlerëson se më shumë se gjysma e njerëzve të zhvendosur brenda vendit janë gra dhe shumë prej tyre konsiderohen veçanërisht të cenueshëm sepse janë shtatzënë, kanë paaftësi ose janë viktimë e dhunës.

OKB-ja, e cila po punon së bashku me organizata të tjera për të ofruar ndihmë për njerëzit në Ukrainë, thotë se po ofron ndihmë humanitare “kudo që është e nevojshme dhe e mundur”. Kjo perfshin:

Duke u dhënë para njerëzve për gjërat bazë si ushqimi dhe qiraja.

Dërgimi i furnizimeve nga perëndimi në lindje, duke përfshirë ushqime dhe ndihma për shtëpitë e dëmtuara nga granatimet.

Sigurimi i shtretërve të palosshëm për njerëzit në strehimoret .

Ngritja e pikave të pritjes dhe tranzitit për personat e zhvendosur brenda vendit.

Përveç 6.5 milionë njerëzve që kanë lënë shtëpitë e tyre, rreth 12 milionë mendohet të jenë të bllokuar ose të paaftë të largohen nga zonat e prekura nga luftimet.

Refugjatët po kalojnë gjithashtu në vendet fqinje në perëndim, si Polonia, Rumania, Sllovakia, Hungaria dhe Moldavia.

OKB thotë se që nga 21 marsi , 3.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina:

Polonia ka pranuar 2,113,554 refugjatë

Rumania 543 308

Moldavia 367.913

Hungaria 317,863

Sllovakia 253.592

Rusia 252,376

Bjellorusia 4308

Disa njerëz kanë udhëtuar nga Moldavia në Rumani dhe kështu janë përfshirë në totalin e të dy vendeve, thotë OKB.

Trenat që shkojnë drejt kufirit të Ukrainës janë mbushur plot dhe ka pasur radhë të gjata trafiku në rrugët që të çojnë jashtë vendit.

Refugjatët nuk kanë nevojë për të gjitha dokumentet e tyre zyrtare, por është e dobishme nëse ata mund të ofrojnë karta identifikimi ose pasaporta, certifikata lindjeje të fëmijëve që udhëtojnë me ta dhe dokumentacion mjekësor.

Për të marrë statusin e refugjatit, ata duhet të jenë shtetas ukrainas ose njerëz që jetojnë ligjërisht në Ukrainë, si studentë të huaj.

Ka pasur raporte të njerëzve nga vendet afrikane që u penguan të largoheshin nga Ukraina.

“Ata thanë nëse je i zi, duhet të ecësh”

Në vendet në kufi me Ukrainën, refugjatët mund të qëndrojnë në qendrat e pritjes nëse nuk mund të qëndrojnë me miqtë ose të afërmit. Atyre u jepet ushqim dhe kujdes mjekësor, si dhe informacione për udhëtimin e mëtejshëm.

BE-ja u ka dhënë ukrainasve që ikin nga lufta një të drejtë totale për të qëndruar dhe punuar në 27 vendet anëtare të saj deri në tre vjet.

Ata gjithashtu do të marrin mirëqenie sociale dhe qasje në strehim, trajtim mjekësor dhe shkollim për fëmijët.

Qeveria e Polonisë, e cila ka pranuar numrin më të madh të refugjatëve, ka thënë se do t’i duhen më shumë para sesa po ofron BE-ja aktualisht për të pritur numrin e njerëzve që mbërrijnë atje.

Moldavia, e cila ka përqendrimin më të madh të refugjatëve për kokë banori, ka bërë gjithashtu apel për ndihmë ndërkombëtare në trajtimin e numrave që vijnë.

Sipas skemës Homes for Ukraine , njerëzit në MB do të jenë në gjendje të emërojnë një individ ose familje për të qëndruar me ta pa qira, ose në një pronë tjetër, për të paktën gjashtë muaj.

Për deri në tre vjet, refugjatët që vijnë nëpërmjet skemës do të jenë në gjendje të jetojnë dhe punojnë në MB dhe të kenë akses në kujdesin shëndetësor, mirëqenien dhe shkollat.

Aplikimet bëhen në internet dhe do të verifikohen si pritësit ashtu edhe refugjatët. Pritësit do të marrin 350 £ në muaj dhe nuk do të ketë kufi për numrat që mund të vijnë në MB.

Njoftimi i skemës erdhi pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar u përball me kritika për shpejtësinë dhe shkallën e reagimit të saj ndaj krizës së refugjatëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com