Salvadorianët marshojnë kundër bitcoin dhe “diktaturës”

Mijëra salvadorianë protestuan ndaj kriptomonedhës bitcoin që u prezantua nga qeveria si mjet ligjor në vendin e varfër, si dhe ndaj reformave gjyqësore që kritikët thonë se kërcënojnë demokracinë.

Javën e kaluar, El Salvador u bë vendi i parë që përdori kriptomonedhën si mjet ligjor, krahas dollarit amerikan. Lëvizja e Presidentit Nayib Bukele u prit me një përzierje kurioziteti dhe shqetësimi.

Në ditën kur Amerika Qendrore shënoi dyqindvjetorin e pavarësisë së saj nga sundimi spanjoll, protestuesit dogjën një makinë llogaritëse automatike të bitcoin në San Salvador, një nga rreth 200 ATM që janë instaluar në të gjithë vendin si pjesë e reformës.

Protestuesit në një shesh qendror në kryeqytet mbanin pankarta mbi të cilat denonconin “diktaturën” dhe nënshkruanin “Respekto Kushtetutën” dhe “Jo bitcoin”.

Protestave iu bashkuan gjyqtarët, me kostume dhe kravata, të cilët dolën për të demonstruar kundër një ligji të miratuar kohët e fundit nga legjislatura e kontrolluar nga Bukele. Ligji bën thirrje për pushimin e të gjithë gjyqtarëve mbi 60 vjeç ose ata me më shumë se 30 vjet shërbim, një veprim që do të prekë rreth një të tretën e të gjithë gjyqtarëve që shërbejnë.

“Ne dolëm në rrugë sepse jemi drejtuar në drejtim të autoritarizmit … të diktaturës,” tha Esli Carrillo, gjykatës 48-vjeçar.

Ligji, tha një protestues tjetër, gjyqtari Luciano Lovato, 55 vjeç, kërcënon pavarësinë gjyqësore dhe “sundimin e ligjit për të cilin ne kemi punuar kaq shumë”.

Protestuesit gjithashtu kundërshtojnë një vendim të fundit të Gjykatës së Lartë, të populluar nga gjyqtarë të caktuar nga Bukele, që i jep presidentit të drejtën të kërkojë një mandat të dytë të njëpasnjëshëm, pavarësisht një kufiri kushtetues të një mandati të vetëm.

“Republika është në rrezik, kjo është arsyeja pse ne po kërkojmë respekt për pavarësinë e fuqive,” tha Zaira Navas, një aktiviste me grupin e të drejtave Cristosal.

Fshatarë, punëtorë dhe aktivistë të sindikatave dolën gjithashtu në protestë.

“Ne marshojmë sepse nuk e duam atë ligj për bitcoin sepse nuk na favorizon,” tha Natalia Belloso, 41 vjeç, e cila mbante një bluzë të bardhë me stemën “Jo bitcoin”. “Ajo (monedha) është shumë e paqëndrueshme.”

Ekspertët dhe rregullatorët kanë theksuar shqetësimet në lidhje me paqëndrueshmërinë famëkeqe të kriptomonedhës, ndikimin e saj të mundshëm në inflacionin e çmimeve në një vend me varfëri dhe papunësi të lartë dhe mungesën e mbrojtjes për përdoruesit.

I zgjedhur në vitin 2019, Bukele gëzon mbështetje të gjerë në El Salvador për premtimet e tij për të luftuar krimin e organizuar dhe për të përmirësuar sigurinë në vendin e shkatërruar nga dhuna, dhe aleatët e tij tani mbajnë një shumicë të madhe në parlament.

Por Bukele është akuzuar prej kohësh për prirje autoritare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.