Samiti i 30 shteteve të NATO-s do të dërgojë sot një sinjal të fortë të unitetit transatlantik

13:03 14/06/2021

Ky samit do të jetë një demonstrim i fortë i unitetit transatlantik të Europës dhe Amerikës së Veriut, sepse ne jemi më të fortë dhe më të sigurt së bashku në një botë më të paparashikueshme.

Midis një varg sfidash dhe kërcënimesh të ndryshme janë Rusia, me agresionin e saj në rritje ndaj fqinjëve të saj dhe Kinën ndërsa investon në aftësi të reja ushtarake.

Presidenti amerikan Biden merr pjesë në takimin e udhëheqësve të vendeve anëtare të NATO-s si pjesë e udhëtimit të tij të parë jashtë shtetit si president.

Biden ka shprehur angazhimin e tij të fortë për të punuar ngushtë me Aleatët për të mbështetur në shtatë dekadat e suksesit të NATO-s në ruajtjen e sigurisë transatlantike dhe vlerave demokratike.

Iniciativa NATO 2030 për të përshtatur Aleancën për të adresuar sfidat e konkurrencës strategjike dhe kërcënimeve transnacionale, përfshirë ndryshimin e klimës dhe sulmet kibernetike.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *