Samiti i G7, mblidhen liderët

21:30 11/06/2021

Johnson: Bota duhet të ringrihet pas pandemisë, të shmangim gabimet e së kaluarës

Udhëheqësit botërorë kanë nisur bisedimet e tyre të para në samitin e G7 që po zhvillohet në vendpushimin e Gjirit Carbis në Cornwall, në jug-perëndim të Anglisë.

[embedded content]

Kryeministri britanik Boris Johnson kryesoi takimin e hapjes së samitit, duke thënë se bota duhet të ngrihet lart pas pandemisë.

“Duke pasur parasysh pandeminĂ«, mund tĂ« na duhet tĂ« sigurohemi qĂ« tĂ« mos pĂ«rsĂ«risim disa nga gabimet qĂ« pa dyshim kemi bĂ«rĂ« gjatĂ« 18 muajve tĂ« fundit apo mĂ« shumĂ«. Ne duhet tĂ« sigurohemi qĂ« tani tĂ« lejojmĂ« qĂ« ekonomitĂ« tona tĂ« rimĂ«kĂ«mben, por Ă«shtĂ« jetike qĂ« tĂ« mos pĂ«rsĂ«risim gabimin e krizĂ«s sĂ« fundit, recesionit e madh ekonomik nĂ« 2008.

“Si G7, ne jemi të bashkuar në vizionin tonë për një botë më të pastër dhe më të gjelbër, një zgjidhje për problemet e ndryshimit të klimës. Këto ide, teknologji, të cilave ne po i adresojmë të gjithë së bashku, mendoj se ka potencial për të gjeneruar shumë, shumë miliona punë me paga të larta dhe aftësi të larta”, është shprehur Boris Johnson.

NjĂ« mesazh i fortĂ« nga udhĂ«heqĂ«sit e G7 nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« multilateralizmit tĂ« bazuar nĂ« vlera dha edhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Ajo tha se ishte nĂ« pritje tĂ« takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden me Putin i cili qĂ«ndron pĂ«r angazhimin e dy vendeve pĂ«r njĂ« rivendosje marrĂ«dhĂ«niesh qĂ« mungon nĂ« vitet e fundit.

“Një çështje tjetër do të jetë padyshim se si të rifillojmë ekonominë botërore të rindizet dhe unë natyrisht jam e lumtur që presidenti amerikan është i pranishëm këtu. Të jesh në gjendje të takosh Joe Biden për herë të parë është padyshim e rëndësishme sepse ai qëndron për përkushtimin ndaj multilateralizmit”.

“Në të njëjtën kohë, ne kemi nevojë të punojmë së bashku, veçanërisht në çështjen e mbrojtjes së klimës dhe biodiversitetit, dhe ne kurrë nuk do të gjejmë zgjidhje pa Kinën. Shpresoj se do të arrijmë rezultate shumë të mira këtu për të treguar se jo vetëm po mendojmë për veten”, është shprehur Angela Merkel.

Presidenti francez shkruajti nĂ« Twitter se edhe kĂ«tĂ« herĂ« do tĂ« jetĂ« e njĂ«jta vendosmĂ«ri dhe i njĂ«jti entuziazĂ«m. Para se tĂ« fillonin diskutimet kryesore tĂ« samitit, Boris Johnson dhe Justin Trudeau folĂ«n pĂ«r njĂ« sĂ«rĂ« çështjesh tĂ« politikĂ«s sĂ« jashtme, duke pĂ«rfshirĂ« KinĂ«n dhe Iranin, pĂ«r tĂ« trajtuar ndryshimin e klimĂ«s dhe pĂ«r tĂ« mbrojtur tĂ« drejtat e njeriut nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.