Samiti i krizës klimaterike/ OKB ngre alarmin: Më shumë se 50 shtete rrezikojnë falimentimin pasi vendet e pasura nuk po…

Kreu i Programit të Zhvillimit të OKB-së Achim Steiner, përmes fjalimit të tij në samitin e krizës klimaterike, është shprehur se më shumë se 50 shtete të varfëria rrezikojnë që të mos kenë mundësi që të paguajnë borxhet e tyre dhe të falimentojnë pasi bota e pasur nuk është duke bashkëpunuar.

Sipas Achim Steiner, inflacioni, kriza energjetike dhe rritja e normave të interesit po krijojnë kushte ku një numër në rritje vendesh janë në rrezik falimentimi, me ndikime potencialisht katastrofike mbi njerëzit e tyre.

Kriza klimatike është duke ndikuar negativisht, pasi bota është duke u përballur me efekte në rritje të motit ekstrem.

Vendet e varfra nuk janë duke marrë fonde nga ato më të pasura, ndaj stuhitë, thatësira dhe i nxehti do të ndikojë akoma më shumë në financat e këtyre shteteve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *