Samiti i Vjenës, kancelari austriak: T’i mbajmë premtimet për Ballkanin Perëndimor

Në Vjenë të Austrisë po mbahet Samiti i radhës për Ballkanin Perëndimor, ndërsa i pranishëm është edhe kryeministri i vendit, Albin Kurti.

Në këtë samit, kancelari austriak, Sebastian Kurtz, ka thënë se Ballkani Perëndimor do të ndihmohet me vaksina antiCOVID-19, ndërsa në takimin me të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se është me rëndësi të ri-zotohen për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Kurz po ashtu ka thënë se do të diskutojnë për projektin e zhvillimit dhe ngritjen ekonomike pas pandemisë.

Kancelari austriak ka takuar edhe të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ndërsa ka thënë se është e rëndësishme të ri-zotohen për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

“Le të mbajmë premtimet tona”, shkruan Kurtz.

Ndryshe, pjesëmarrës në këtë ngjarje janë përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Belinda Belluku nga Qeveria e Shqipërisë, kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, Zoran Tegeltija nga Bosnja dhe Hercegovina dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Kurtz gjatë orëve të para të Samitit ka shkruar se Bashkimi Evropian nuk është i plotë pa vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Evropa nuk mund të jetë e plotë derisa të bëhen pjesë e saj vendet e Ballkanit Perëndimor. Ju mund të llogarisni në mbështetjen tonë të plotë në luftimin e reformave të kërkuara dhe luftimin e pandemisë CoViD-19. Këtë do ta theksojmë edhe sot në Samitin e Ballkanit Perëndimor”, ka shkruar kancelari austriak.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.