Sanatoriumi kthehet në spital rajonal, Tritan Shehu: Ky lloj transferimi krijon një dëmtim të dyfishtë

sanatoriumi kthehet ne spital rajonal tritan shehu ky lloj transferimi krijon nje demtim te dyfishte
sanatoriumi kthehet ne spital rajonal tritan shehu ky lloj transferimi krijon nje demtim te dyfishte

Duke marrë shkasë nga kthimit i spitalit “Shefqet Ndroqi” i njohur si Sanatoriumi në spital rajonal, deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, thekson se ky lloj transferimi krijon një dëmtim të dyfishtë. Sipas tij, shkatërrohet një qendër universitare e shkencore. Shehu thotë se vendimi vjen ndërkohë që kryeministri flet për autonomi spitalore dhe në terren ndodh e kundërta.

Reagimi:

Rama flet per “autonomi” spitalore, por behet e kunderta, “dekretohen” spitale Rajonale!
Dhe mbyllen qendrat e ekselences!
Lexoj se Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, kthehet ne spital Rajonal!
Se pari desheroj te pyes autoret:
Kush eshte ndryshimi midis nje spitali Universitar dhe nje Rajonal?!
Termat per spitale bashkiake, rajonale, terciale, sekondare, jane terma qe i perkasin sistemeve shendetesor te cenrtalizuar, atavizma per ne.
Pra autoret, qe vazhdojne te perdorin terma te tilla te nje sistemi shendetesor te centralizuar, behen pengese tashme e zhvillimit edhe ne vendin tone.
Autonomia spitalore eshte krejt e ndryshme nga terminologjite centraliste, Spital Bashkiak, Rajonal, Sekondar a Terciar.
Ne decentralizimin spitalor, ne nje vend me ekonomi tregu, termi e koncepti zhvillues, konkurues ne “tregun e shendetit”, eshte termi:
Spitali Ndermarje.
Ky mund te “pranoje” edhe nje perkufizim tjeter, Spitali Universitar, qe eshte nje nivel tjeter i lidhur edhe me procesin didaktik.
Keta te dytet mund te jene spitale me shume specialitete, por edhe qendra unike ekselence e universitare, kerkimore shkencore etj.
Sic mendohej se ishte Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi” per patologjite pulmonare e respiratore.
Pra me “transfomimin” e tanishem krijohet nje demtim i dyfishte:
1-Shkaterrohet nje qender universitare e shkencore.
2-Edhe mbasi Rama foli per autonomine spitalore, ri konfirmohet e kunderta, fizionomia centraliste e sistemit tone spitalor me percaktimin e “fresket” te tij si Spital Rajonal.
Sic duket kjo Qeveri ose nuk di cfare eshte autonomia spitalore, ose e perdor ate term qellimshem per te maskuar centralizimin e thelle te sistemit shendetesor.
Por nderkaq po mbyllin jo vetem rrugen drejt autonomise, por po shkaterrojne edhe qendrat e ekselences e kerkimore!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts