“Sanksionet e njëanshme dhe presioni na çon drejt një Lufte të Ftohtë edhe më të fortë”, Ministria e Jashtme kineze: Kriza me Ukrainën të zgjidhet me dialog

“Sanksionet e njëanshme kundër Rusisë vetëm do të rrisin përçarjen dhe bllokimin rreth Ukrainës”, kështu u shpreh zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin, duke komentuar deklaratën e G7 në lidhje me gatishmërinë e saj për të vendosur sanksione kundër Rusisë.

“Në situatën aktuale, sanksionet e njëanshme mund të rrisin vetëm ndarjen. Kina u bën thirrje të gjitha palëve t’i përmbahen qasjes racionale, të zgjidhin krizën rreth Ukrainës dhe problemet përkatëse nëpërmjet dialogut dhe negociatave. Në situatën aktuale, sanksionet dhe presioni nuk ndihmojnë në zbutjen e situatës dhe promovimi i bllokimit të bllokut na çon në rrugën e vjetër të Luftës së Ftohtë edhe më të fortë,” shtoi diplomati.

Të hënën, Ministrat e Financave të G7-së rikonfirmuan gatishmërinë e tyre për të vendosur sanksione kundër Moskës, të cilat do të shkaktojnë pasoja të mëdha dhe të menjëhershme për ekonominë ruse në rast të pushtimit rus të Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com