Sanksionet ndaj Abramovich/ Chelsea përballet me krizë financiare, ngrijnë kartat e kreditit

Kartat e kreditit të Chelseat janë ngrirë, duke e lënë klubin të përballet me shkatërrim financiar pasi qeveria sanksionoi Roman Abramovich, është thënë për The Times.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar i dha dje Chelseat një licencë për të vazhduar aktivitetet e lidhura me futbollin pasi Abramovich, pronari i klubit të Premier League, u sanksionua për lidhjet e tij me Vladimir Putin, presidentin rus.

Burimet në klub kanë paralajmëruar se pavarësisht licencës, disa nga kartat e kreditit të korporatave të klubit janë ngrirë për shkak se bankat janë “në alarm ndaj rrezikut”.

“Liçenca e lejon klubin të vazhdojë me aktivitetet e përditshme, por bankat nuk kanë oreks rreziku për të”, tha një burim. “Ata kanë ngrirë disa nga kartat e kreditit të korporatave. Është më shumë presion mbi klubin”.

Mësohet se Barclaycard ka pezulluar përkohësisht llogarinë e tyre sepse nuk duan të zbulohen se janë në shkelje të licencës qeveritare. Chelsea shpreson që pasi banka të ketë njëfarë qartësie për situatën, ata do të zhbllokojnë kartat.

Një burim i lartë në Chelsea megjithatë konfirmoi se situata po shkaktonte shqetësim të madh. “Po e bën edhe më të vështirë kryerjen e operacioneve tona të përditshme”, shpjegoi burimi.

Zyrtarët e Stamford Bridge janë përfshirë në një ditë të dytë të bisedimeve me zyrtarë qeveritarë në një përpjekje për të rënë dakord për ndryshimet në disa prej kufizimeve të përfshira në licencë, përsëri sepse kjo po ndikon në të ardhurat operative të klubit. Chelsea është e shqetësuar se kufizimet mund t’i lënë shpejt në vështirësi financiare duke qenë se ata nuk kanë më akses në miliardat e Abramovich.

 Methode Times Prod Web Bin 2ccadd02 A13a 11ec A33b E5ebed659a52
Methode Times Prod Web Bin 2ccadd02 A13a 11ec A33b E5ebed659a52

Shqetësimi kryesor i menjëhershëm për Chelsean është se kriza shkakton një ngjarje falimentimi që rrezikon një zbritje prej nëntë pikësh sipas rregullave të Premier League, gjë që shërben gjithashtu për të rritur urgjencën për të kryer një shitje.

Kjo vjen pasi Thomas Tuchel, trajneri kryesor, pranoi se disa lojtarë dhe staf të Chelseat janë të shqetësuar dhe të frikësuar për të ardhmen e tyre mes pasojave të sanksioneve të qeverisë.

Ndërsa Tuchel tha se fitorja – siç bënë në një fitore 3-1 ndaj Norwich City të enjten mbrëma – ishte zgjidhja më e mirë në fushë, ai pranoi se njerëzit në klub do të kishin shqetësime më të gjera, me lojtarët që nuk mund të rinovonin kontratat dhe me sponsorët që tërhiqeshin.

“Është gjithmonë mënyra më e mirë në një ekip futbolli për të vazhduar fitoren,” tha Tuchel. “Për ne, në këtë moment është ndoshta pak më e vështirë për shkak të zhurmës.

“Disa lojtarë do të ndjejnë pasiguri, disa ndoshta do të jenë pak të frikësuar, disa do të shqetësohen, është normale, dhe gjithashtu nuk ka të bëjë vetëm me lojtarët. Ne kemi shumë njerëz në staf dhe në klub, të cilët ndoshta janë gjithashtu të shqetësuar, të frikësuar dhe të pasigurt.

“Prandaj është shumë e rëndësishme që të ruajmë besimin në qendrën stërvitore dhe të gjithë ne dhe të mbështetemi te vetja, ne jemi djemtë që duhet të kujdesemi për sportin sepse nuk e kemi shkaktuar ne situatën, nuk mund ta zgjidhim problemin, situatën”.

“Mund të na japë gjithashtu pak liri në fund për të shijuar akoma atë që po bëjmë dhe ende të ndjekim përgjegjësinë për të dhënë gjithçka dhe atë që kërkojmë për veten tonë. Kjo është ajo që ne bëjmë dhe jam i lumtur që ende mund të prodhojmë rezultate dhe performanca dhe do të jemi përsëri në të nga nesër për të qenë gati për të dielën”.

Tuchel tha gjithashtu se ai do të mbështeste idenë që lojtarët e Chelsea të veshin fanella me një mesazh për paqe për të zëvendësuar sponsorizimin e tyre të pezulluar me “Three”.

Në një deklaratë të enjten pasdite, “Three”, kompania e telefonisë celulare, pezulloi sponsorizimin e saj për Chelsea dhe i kërkoi klubit që të hiqte logon nga bluzat e tyre me efekt të menjëhershëm, vetëm disa orë para ndeshjes së Norwich dhe ndeshjes së tyre për femra kundër West Ham United.

Të dyja skuadrat mbanin bluzat e tyre të zakonshme me sponsorizimin e “Tre”, duke pasur parasysh afatin e shkurtër të njoftimit, por kjo nuk pritet të jetë rasti përpara ndeshjes së meshkujve të Chelsea kundër Newcastle United të dielën.

 Methode Times Prod Web Bin Aa08b9c4 A13a 11ec A33b E5ebed659a52
Methode Times Prod Web Bin Aa08b9c4 A13a 11ec A33b E5ebed659a52

I pyetur nëse do të ishte i hapur ndaj idesë për të zëvendësuar logon e “Tre”, e cila është në pjesën e përparme të bluzave të Chelsea, me një mesazh për paqe, Tuchel tha: “Ne gjithmonë mund të mbajmë një mesazh për paqen dhe nuk mund të jetë kurrë mesazh i gabuar. Sigurisht, ndoshta shqetësimi është më shumë për të gjetur fanella të mjaftueshme me të cilat mund të luajmë, me sanksionet”.

“Por për sa kohë kemi mjaft këmisha dhe për sa kohë autobusi është plot me karburant, ne do të arrijmë dhe do të jemi konkurrues. Kjo është ajo për të cilën të gjithë mund të jenë të sigurt dhe këtë kërkojmë nga vetja. Kur është një stuhi e madhe, ju gërmoni, jeni të gjithë bashkë dhe pastaj qëndroni të fortë dhe e kaloni atë. Por mesazhet për paqe nuk mund të jenë kurrë të gabuara.”

Sponsorët e tjerë kryesorë të Chelseat janë nën presion në rritje për të pezulluar marrëdhëniet e tyre me klubin. Pas njoftimit të Three, Hyundai tha se po “vlerësonte” situatën. Trivago, uebfaqja e pushimeve, ka thënë se është në krah të Chelsea-t, ndërsa Nike, e cila ra dakord për një marrëveshje 15-vjeçare, prej 900 milionë funtesh në vitin 2016, deri më tani nuk ka pranuar të komentojë.

Chris Bryant, deputeti laburist që udhëhoqi thirrjet në parlament që qeveria të sanksionojë Abramovich si njëri nga një numër oligarkësh rusë me asete në Mbretërinë e Bashkuar, beson se të gjitha këto firma duhet të vendosin distancën mes tyre dhe një pronari klubi futbolli me lidhje kaq të afërt me Vladimir Putin.

“Jam pak i hutuar që ata nuk kanë vrapuar të gjithë një milje”, i tha Bryant The Times. “Unë sigurisht mendoj se ata duhet dhe të pezullojnë marrëveshjet e tyre tregtare, derisa çështja të zgjidhet.”

Përfaqësues nga Chelsea dhe zyrtarë të Departamentit për Dixhitalizimin, Kulturën, Median dhe Sportin hynë sot në një ditë të dytë bisedimesh, me zyrtarët e Stamford Bridge që lobojnë për një ndryshim në kufizimet e përfshira në licencë që po i lejon klubit të vazhdojë “futbollin e tij- aktivitetet e ndërlidhura”.

Mund të ndodhë që disa kufizime të lehtësohen, veçanërisht në lidhje me kufijtë e shpenzimeve të vendosura për shpenzimet e udhëtimit dhe të ditëve të ndeshjeve dhe rinegocimin e kontratave të lojtarëve. Por nga brenda qeverisë kanë thënë se do të duhet ende të vendosen kufizime në rrjedhat e të ardhurave komerciale, të tilla si shitja e biletave në të ardhmen, kur sanksionet në thelb supozohet të ndalojnë Abramovich nga tregtimi. Chelsea argumenton se ata rrezikojnë të përballen me probleme serioze financiare pa këto të ardhura.

Megjithëse nuk do t’i zgjidhte problemet e tyre financiare, klubi mund të lejohet të shesë bileta për ndeshjet e ardhshme duke i dhuruar të ardhurat si ndihmë humanitare për Ukrainën. Nigel Huddleston, ministri i sportit, mësohet të ketë thënë në një takim të Shoqatës së Mbështetësit të Futbollit se qeveria do të ishte e hapur ndaj idesë.

Bryant thotë se shqetësimi më i madh mbetet rreth shitjes së klubit dhe sigurimit që të ardhurat nga çdo shitje të mos shkojnë për Abramovich. Miliarderi ruso-izraelit pretendon se ka shlyer 1.5 miliardë £ që i detyrohen atij në hua dhe thotë se të ardhurat neto do të paguhen në një fondacion bamirësie për viktimat e pushtimit të Ukrainës.

Siç raportoi për herë të parë The Times, banka amerikane e emëruar nga Abramovich për të gjetur një pronar të ri ka ndaluar procesin pas ngrirjes së aseteve të tij nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar. Por Bryant argumenton se qeveria duhet të “kapë” Chelsean për të fituar mbikëqyrjen e duhur të shitjes, edhe nëse kjo nënkupton futjen e legjislacionit të ri për ta bërë këtë.

“Më duket se vetëm kur mund të kapin, në vend që të ngrijnë, mund të rishpërndajnë paratë,” tha ai. “Kjo mund të përfshijë një ndryshim në ligj, por unë do t’i nxis ata ta bëjnë këtë nëse kanë nevojë.”

Jürgen Klopp, menaxheri i Liverpoolit, shprehu simpatinë e tij për Tuchel dhe lojtarët e Chelsea, por këmbënguli se qeveria kishte të drejtë të sanksiononte Abramovich.

“Unë nuk e di për rolin e Roman Abramovich në të gjitha këto gjëra, por, me kalimin e viteve, ju mund të merrni me mend se ndoshta ai është shumë i afërt [me Putin] dhe atëherë mendoj se qeveria britanike ka të drejtë të jetë 100 për qind e sinqertë”, tha ai. “Nuk është ende mirë për të gjithë njerëzit në Chelsea dhe të gjithë tifozët, e kuptoj këtë, por mendoj se qeveria ka të drejtë”.

“Thomas dhe unë e njohim njëri-tjetrin, por nuk jemi aq afër”, tha Klopp. “Ne bisedojmë rreth ndeshjeve, jo në momente të tjera. Ndiej për të dhe lojtarët sepse nuk është asgjë që ata [kanë bërë]. Është një njeri që është përgjegjës për këtë dhe ai është Vladimir Putin, në radhë të parë.”

Chelsea do të përballet me Newcastle – të cilët janë 80 për qind në pronësi të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite – të dielën pasdite me një licencë të dhënë për klubin për të vazhduar me “aktivitete të lidhura me futbollin”, por pak më shumë është e sigurt për Tuchel.

Nga këndvështrimi i futbollit, një nga çështjet e tij kryesore është pamundësia për të blerë ose shitur lojtarë, me Antonio Rüdiger, Andreas Christensen dhe César Azpilicueta të skaduar në verë dhe sipas sanksioneve aktuale do të largohen nga klubi pa pagesë.

“Unë nuk i di saktësisht rregullat për situatën aktuale dhe licencën,” tha Tuchel. “Një deklaratë nga klubi thotë gjithashtu se negociatat dhe bisedimet janë në vazhdim për licencën, kështu që le të shohim se çfarë do të vijë.

“Kam besim te të gjithë ata që janë në krye dhe besoj tek njerëzit që janë në krye të qeverisë për të gjetur zgjidhjen që na mban të ecim gjatë sezonit dhe sigurisht që na jep mundësinë të jemi në krye të veprimeve tona në verë. Unë mendoj se kjo është ajo që ne mund të bëjmë tani. Të gjithë ishim të befasuar nga lajmet e [të enjtes] dhe është shumë herët për të pasur një pamje të verës, mendoj.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *