Sapo mori detyrën, kryeministri britanik shkon në Skoci, Irlandën e Veriut dhe Uells: Ja çelësi për të sjellë ndryshimin në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar

sapo mori detyren kryeministri britanik shkon ne skoci irlanden e veriut dhe uells ja celesi per te sjelle ndryshimin ne te gjithe mbreterine e bashkuar


Kryeministri britanik Keir Starmer këtë të dielë do të shkojë në të katër anët e Mbretërisë së Bashkuar si pjesë e një “rivendosjeje të menjëhershme” me qeveritë në Skoci, Irlandë Veriore dhe Uells.

keir

Starmer, i cili tha se ka një “mandat për të bërë politikë ndryshe” pas fitores dërrmuese të partisë së tij, do të takohet me ministrin e parë skocez John Sëinney në Edinburg në një përpjekje për të “shndërruar mosmarrëveshjen në bashkëpunim”.

“Kjo fillon sot me një rivendosje të menjëhershme të qasjes së qeverisë sime për të punuar me ministrat e parë dhe zëvendësministrat e parë,” tha ai. “Bashkëpunimi kuptimplotë i përqendruar te respekti do të jetë çelësi për të sjellë ndryshim në të gjithë Mbretërinë tonë të Bashkuar.”

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts